Petříček: Vykázání tchajwanského zástupce od Novákové bylo nešťastné, s ministryní si promluvím

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková za hnutí ANO minulý týden na setkání s diplomaty vyhověla žádosti čínského velvyslance a nechala ze setkání vyvést zástupce Tchaj-wanu. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) jde o „nešťastnou záležitost“, která nenaznačuje, že Česko svůj postoj k zemi mění. S Novákovou se plánuje sejít. Více prozradil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

interview plus Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Petříček

Tomáš Petříček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„S paní ministryní se potkáme až po mém návratu ze Spojených států příští týden,“ uvedl ministr Petříček k incidentu s tím, že zatím proběhla pouze jednání na nižší úrovni se zástupci Číny i Tchaj-wanu.

„Myslím, že je ta záležitost trochu nešťastná, na druhou stranu bychom si měli uvědomit, že od roku 1989 má Česká republika politiku jedné Číny. Zároveň ale také chceme rozvíjet naše ekonomické, kulturní a vědecko-výzkumné vztahy s Tchaj-wanem. Je to otázka toho, jak vyvážit právě tyto dvě citlivé otázky,“ řekl Petříček.

K incidentu došlo při středečním setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. Ministryně Marta Nováková podle vyjádření resortu prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu, aby setkání opustili, v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu.

Exministr Herman vyzval lidovce, aby žádali rezignaci Novákové za vyloučení Tchaj-wanu z jednání

Číst článek

Tchaj-wan nemá v Česku oficiálně velvyslanectví, ale právě hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je podle serveru Hlídacípes.org považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí. Setkání se zástupci Tchaj-wanu účastní 19 let.

Ekonomický partner

Podle Petříčka krok Novákové nenaznačuje, že by se postoj Česka k Tchaj-wanu měnil. „Čínské straně jasně říkáme, že s Tchaj-wanem Česká republika obchoduje, má nemalé investice v naší zemi, vytvořil zde tisíce pracovních míst. Je to náš významný ekonomický partner. V tom chceme pokračovat,“ popsal ministr a dodal, že chce s ministryní mluvit i proto, aby se podobným situacím podařilo předcházet.

‚Nemusíme přitakávat.‘ Odchod zástupce Tchaj-wanu chtěla Čína i na setkání s Hřibem, ten odmítl

Číst článek

Setkání se přitom zúčastnil i Petříčkův zástupce Martin Tlapa. Také s ním chce ministr o záležitosti mluvit. „Chceme si vyjasnit některé pojmosloví, že Tchaj-wan vnímáme jako našeho ekonomického partnera. Stejně tak si chci ověřit informace o tom, jaké postavení zde zástupci Tchaj-wanu mají,“ dodal.

Petříček zároveň potvrdil, že v pondělí jeho ministerstvo navštívil čínský velvyslanec a jednal s náměstkem Lukášem Kauckým. Podle šéfa resortu však šlo o dlouhodobě plánované jednání, které se věnovalo se především bilaterálním vztahům. Vykázání tchajwanského zástupce ze setkání u Novákové podle se podle něj řešilo také, ministerstvo se však „za nic neomlouvalo, pouze si vysvětlovalo celou situaci.“

Petr Dudek, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme