Teď pro Česko není výhodné přijmout euro, musíme mít svobodu rozhodování, říká předseda ODS Fiala
Kdybych někomu před 10 lety řekl, že velká členská země bude vystupovat z Unie, tak mě bude považovat za blázna. Dnes jsme součástí tohoto krizového procesu a potřebujeme provést změny a reformy, aby se už nic takového neopakovalo, řekl předseda ODS Petr Fiala v Interview Plus.
„Představujeme si Evropu, která toho bude dělat méně, ale bude to dělat efektivněji. Která – a to je podstatné – opustí ideu, že všichni musí dosáhnout stejného stupně integrace. Chceme, aby všichni nemuseli přijímat všechno a ve stejném čase,“ přibližuje Fiala.
Jsme rozumná volba mezi dvěma extrémy, z brexitu si musíme vzít poučení, říká Petr Fiala (ODS)
Konkrétně je prý třeba provést právní úklid a omezit množství předpisů a nařízení, které z Unie přichází, a naopak posílit volný trh a dál vyjednávat s nečlenskými zeměmi o rozšíření zóny volného obchodu, a to například se Spojenými státy.
Dále Fiala zmiňuje potřebu efektivněji chránit vnější hranice Unie nebo usilovat o to, aby zemědělské dotace využívali malí a střední zemědělci, a ne velké koncerny, jak to prý dnes v Evropě prosazuje vláda Andreje Babiše (ANO).
Fiala zdůrazňuje princip vícerychlostní Evropy, který se mimo jiné týká například otázky přijetí společné evropské měny. Česká republika se sice k zavedení eura zavázala, ale měli bychom mít svobodu rozhodnout, zda a kdy euro přijmout.
„Momentálně není vstup do eurozóny pro Česko výhodný a není nic, co by nás k tomu nutilo. Kromě toho jsem přesvědčen, že eurozóna vykazuje takové strukturální problémy, které dokud se neodstraní, tak nebude fungovat dobře,“ doplňuje s odkazem na problémy Řecka nebo Itálie.
EU ponižuje Británii
V zájmu České republiky je podle Fialy to, aby Evropská unie dosáhla dohody s Velkou Británií o brexitu, který je prý důkazem krize evropské integrace: „Pokud si z brexitu nevezmeme poučení, tak to dopadne špatně pro celou Unii. A to já nechci.“
„Kdybych někomu před 10 lety řekl, že velká členská země bude vystupovat z Unie, tak mě bude považovat za blázna. Dnes jsme součástí tohoto krizového procesu a potřebujeme provést změny a reformy, aby se už nic takového neopakovalo,“ zdůrazňuje Fiala.
Příčinou brexitu byl prý pocit Britů, že se v Evropské unii rozhoduje špatně a proti britským zájmům. Protiintegrační nálady jsou ale na vzestupu i v dalších zemích, a často je to navíc spojeno i s nárůstem extrémních politických sil.
Fiala se domnívá, že se Unie snaží Velkou Británii ponížit, a to tím, že se nepokračuje v jednáních. „Dohoda, která není akceptována oběma stranami, tak není dohoda. V britském parlamentu pro ni není podpora a premiérka Mayová chce dál jednat,“ doplňuje s tím, že Unie by na to měla přistoupit.