Testování ve firmách a školách bude nutné nejméně do konce května, řekl Arenberger
Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) se bude ve školách i firmách na covid-19 testovat antigenními testy nejméně do konce května. Případné prodloužení dál do června chce ministerstvo vyhodnotit do 7. května. Ministr to řekl na středečním jednání sněmovního zdravotního výboru. O dřívějším ukončení testování se diskutuje proto, že se nepodařilo vybrat dodavatele na testy do škol, bez nichž vystačí jen do konce příštího týdne.
„Hlavní hygienička se vyjádřila v tom smyslu, že se bude určitě testovat do konce května,“ řekl Arenberger. Proto navrhuje, aby se pro školy zakoupily testy zatím jen do konce května. Paralelně chce podle něj ministerstvo začít s laboratorně vyhodnocovaným PCR testováním. Problematická je ale logistika a stále vyšší náklady než u antigenního testování ve školách, uvedl.
Testování je stále velmi důležité, vyjde levněji než opakované lockdowny, míní epidemiolog Smejkal
Číst článek
Podle informací ČTK padl návrh na ukončení povinných testů ve firmách i školách ke konci května. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) už dříve řekl, že v případě firem je třeba, aby vláda rozhodla do konce dubna. Je tedy pravděpodobné, že kabinet by mohl návrh posoudit na čtvrtečním jednání.
Problémem pro kontrolu viru ve školách je nepodařený tendr na testy do škol, kterým bez nového nákupu vystačí testy do konce příštího týdne.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v pondělí oznámila zrušení tendru na 5,6 milionu antigenních testů do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Žádné další zásoby SSHR nemá, novou zakázku zatím nevypsala. Hejtmani odmítli to, aby stát nechal nákup testů na nich jako zřizovatelích.
Článek pokračuje pod online reportáží:
Testování ve školách
Nyní se děti z prvního stupně základních škol, které se učí v rotačním systému od 12. dubna, testují ve škole dvakrát týdně antigenním testem. Za první týden bylo pozitivních 302 z asi 610 000 testů u dětí ve školách, tedy zhruba 0,6 promile.
Dušek: Ve školách se od poloviny dubna udělalo přes dva miliony testů, pozitivních bylo 1057
Číst článek
Povinně testovat zaměstnance musely začít jako první podniky nad 250 zaměstnanců, které měly za úkol první kolo testů dokončit do 12. března. Postupně kabinet závazné testy zavedl i v nejmenších firmách, u živnostníků a ve veřejném sektoru.
Lidé, kteří docházejí do firem, se musejí testovat jednou týdně. Testům se nemusejí podrobovat lidé pracující z domova, očkování a ti, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.
Podíl pozitivních záchytů koronaviru ve firmách se podle průzkumů Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) postupně snižuje, od začátku března do půlky dubna klesl z 0,77 procenta na 0,17 procenta. Podniky mohou na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění, maximálně si ale mohou nárokovat čtyři testy na zaměstnance za měsíc.
‚Pilotní projekt‘
Otevření fotbalových stadionů na desetinu jejich kapacity je potom podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) hygieniky povolený pilotní projekt. Jde o jednorázovou významnou akci, podobně dostaly povolení koncerty Pražského jara, řekl.
Reagoval tak na kritiku, že návštěva fotbalu dostala přednost například před návratem některých dětí do škol. Povolení platí od příštího ligového kola pro všechny profesionální soutěže. Podobnou výjimku dostala také hokejové extraliga.
„Priority jsou naprosto stejné stále, školy jsou číslo jedna. Tady hovoříme o pilotních projektech, které jsou na základě toho, že se jedná o významné akce, kde je velmi omezený počet lidí,“ řekl ministr. Fotbalový zápas může navštívit maximálně 1000 lidí nebo desetina kapacity stadionu, má jít o dlouhodobé podporovatele klubu, mezi něž se počítají i držitelé permanentek. Lidé musí absolvovat test a nosit respirátor.