Kmeť z kauzy tunelování Oleo Chemical může opustit vězení, rozhodl soud. Státní zástupce podal stížnost

Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si odpykává tříletý trest za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent Státní bezpečnosti podle soudu splnil zákonné podmínky pro podmíněné propuštění a kvůli presumpci neviny nelze přihlížet k tomu, že čelí dalším dvěma obžalobám. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce proti němu ihned podal stížnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Známý Ivo Rittiga Peter Kmeť u soudu v roce 2015.

Známý Ivo Rittiga Peter Kmeť u soudu v roce 2015. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kmeť už má za sebou přes dvě třetiny trestu. „Ve výkonu trestu je poprvé a lze věřit, že zkušenost z věznice ho přiměje k tomu, aby do budoucna žil řádným životem,“ prohlásil soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík.

Zproštění viny lobbisty Rittiga je pravomocné. Pražský vrchní soud zamítl odvolání státního zástupce

Číst článek

Kmeťovi stanovil pětiletou zkušební lhůtu, ve které musí řádným životem prokázat, že si dřívější propuštění zasloužil.

Třiašedesátiletý Kmeť je obžalovaný i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. V úterý vyšlo najevo, že se ho navíc týká i obžaloba z několikanásobné zpronevěry, která souvisí s pronájmem prostor v metru. Státní zástupce na soudce apeloval, ať muže nepouští na svobodu.

„Z trestné činnosti měl nepochybně vysoké zisky. Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty,“ varoval.

„Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít. Budu dál bojovat proti bratrstvu státních zástupců a prokazovat svoji nevinu,“ reagoval Kmeť emotivně na toto varování.

Vzhledem ke stížnosti státního zástupce zatím podnikatel zůstane za mřížemi a jeho žádostí se bude zabývat ještě pražský městský soud.

Škoda téměř 20 milionů

V kauze Oleo Chemical byl Kmeť potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Justice dospěla k závěru, že smlouva o poradenství mezi jeho karibskou společností Cokeville Assets a Oleem byla fiktivní a umožnila vyvedení peněz z petrochemické firmy.

Akcionářům firmy tak vznikla téměř dvacetimilionová škoda. Vedle tříletého odnětí svobody uložily soudy Kmeťovi i peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, který už zaplatil. Kmeť vinu popírá a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž věc doposud neprojednal.

Kmeť poprvé vypovídal v kauze Neograph. Připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každé jízdenky

Číst článek

Firma Cokeville Assets figuruje také v případu dopravního podniku. Smlouvu totiž uzavřela i s papírnou Neograph, a to ohledně zprostředkování zakázky na výrobu jízdenek.

Kmeť dříve připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každého lístku. Odmítl ale, že by šlo o tunelování Neographu. K tvrzení obžaloby, že peníze pak přes CA putovaly k Rittigovi, se nevyjádřil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme