Památku československých parašutistů připomene pietní akt v Resslově ulici

Chrám svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici je znám jako místo, kde přišlo o život sedm českých parašutistů po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Příslušníci odboje tu našli na několik dní v roce 1942 úkryt před perzekucí nacistů ve zdejší kryptě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní deska na budově chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Pamětní deska na budově chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu považuje atentát na říšského protektora za významný čin i v evropském kontextu:

„Atentát na zastupujícího říšského protektora Heydricha patří k nejvýznamnějším činům české, ale i celoevropské protinacistické resistence. Už jen z toho důvodu, že v žádném jiném okupovaném státě se odbojářům nepodařilo zabít tak vysokého funkcionáře nacistické moci.“

V důsledku atentátu na Heydricha přišlo o život na 5 tisíc českých občanů. „To rozhodně není málo a nejde jen o ty, kteří byli zapojeni do příprav atentátu nebo o něm věděli nebo ho schvalovali, ale jde také o to, že na období heydrichiády připadá zvýšená úmrtnost českých vězňů v nacistických koncentračních táborech a nemalé množství českých Židů,“ dodává Rajlich.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme