Desítky lidí si v sobotu v Letech u Písku připomněly oběti romského holokaustu. Za druhé světové války táborem prošlo na 1300 Romů, přes 300 jich zahynulo a víc než 500 převezli do Osvětimi.
Zástupci Studentské komory rady vysokých škol a dalších studentských organizací se písemně distancovali od chování některých účastníků včerejšího pietního setkání na Albertově. Informoval o tom mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podepsaným vadí, že účastníci akce nenechali promluvit rektora Univerzity Karlovy ani přímé účastníky demonstrace ze 17. listopadu 1989.
Srpnové události 1968 dnes přišla před budovu Českého rozhlasu, před kterou před 45 lety zahynulo 15 lidí, uctít řada významných osobností. Mezi nimi generální ředitel ČRo Peter Duhan, premiér v demisi Jiří Rusnok nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Neměli bychom přestávat myslet na to, co se stalo a co se může během velmi krátké doby stát,“ řekla.
Místo plné emocí a nepříjemných vzpomínek. Východočeské Ležáky srovnané před 70 lety se zemí ale ani jiné být nemohou. Přesto se tady o rozruch a emoce v pozitivním slova smyslu postarali sportovci – se štafetovým kolíkem plným mírových stuh z českých a německých měst.
Na někdejší popraviště Zámečku v Pardubicích jsou pokládány věnce. Touto pietní akcí je připomínána odbojová operace Silver A, a to za přítomnosti pamětníků události, členů jejich rodin a všech, kteří byli na této významné odbojové akci účastni.
Na několika místech v Česku si lidé o víkendu připomenou památku obětí dopravních nehod. Světový den těchto obětí připadá na neděli. Už dnes dopoledne ale lidé zavzpomínají u památníku na nultém kilometru dálnice D1.
Český svaz ledního hokeje dnes na Staroměstském náměstí v Praze uctí památku reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. Sportovci ve středu zahynuli po pádu letadla ruského hokejového týmu u Jaroslavle. Pietní akt začíná v 15 hodin.
Česká republika si dnes stejně jako celý svět připomíná desáté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku. Kromě pietních vzpomínek a modliteb je také připraveno několik koncertů a výstava fotografií.
Tragédie v ruské Jaroslavli, kde zahynuli i tři čeští hokejisté, zasáhla české fanoušky. Leteckou havárii nepřežili Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Lidé se spontánně svolali a sešli na Staroměstském náměstí v Praze, kde zapalují svíčky.
Přesně před půl stoletím se v Havířově stalo jedno z největších důlních neštěstí u nás – v podzemí dolu Dukla vypukl obrovský požár, při kterém zemřelo 108 horníků. Tragédii připomíná velký památník v důlním areálu, kde se už uhlí netěží. Město tam pro vdovy a další pozůstalé připravilo pietní vzpomínku.
Češi si dnes připomenou Den památky obětí komunismu. Datum bylo zvoleno symbolicky, protože v roce 1950 byla v tento den popravena Milada Horáková. Šlo o justiční vraždu představitelky Československé strany národně socialistické. Pietní akt proběhne u pomníku obětem komunismu v Praze.
Milada Horáková je nejznámější obětí justičních vražd v komunistickém Československu. Zítra uplyne 61 let od doby, kdy představitelka České strany národně socialistické byla popravena spolu s dalšími třemi odsouzenými ve vykonstruovaném politickém procesu. Dnes odpoledne proběhne u pomníku doktorky Milady Horákové pietní akt. Zúčastní se ho i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.
Pietní vzpomínkou dnes lidé na Ďáblickém hřbitově uctí památku popravených politických vězňů, účastníků třetího odboje. Akce se zúčastní také ministr obrany Alexandr Vondra.
Pietní akt, který připomene 69 let od likvidace Ležáků, se uskuteční dnes v památníku, kde osada stávala. Poprava obyvatel Ležáků se konala 24. června 1942 v Pardubicích. Pár dní na to nacisté srovnali domy v obci se zemí. Pamětníci a politici dopoledne uctí památku obětí.
Chrám svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici je znám jako místo, kde přišlo o život sedm českých parašutistů po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Příslušníci odboje tu našli na několik dní v roce 1942 úkryt před perzekucí nacistů ve zdejší kryptě.
Na Národním hřbitově v Terezíně si asi 700 lidí připomíná památku obětí nacismu. Vzpomínkového aktu se účastní představitelé státu a vlády, politici, odbojáři i zástupci velvyslanectví několika evropských zemí, kteří položili květiny k památníku terezínských obětí.
Politici, političtí vězni, pozůstalí a další uctili památku obětí komunismu pietním shromážděním na motolském hřbitově v Praze. Motolský hřbitov byl jedním z míst tajného uložení ostatků politických vězňů, které režim odmítl vydat jejich rodinám.
Pamětníci v Brně si připomněli první hromadný transport Romů z moravských měst do koncentračního tábora v polské Osvětimi. Právě 7. března 1943 se na cestu do polského koncentračního tábora vydali z Brna i dalších moravských měst. Vzpomínky pamětníků doplňuje vernisáž tématické výstavy v brněnském Muzeu romské kultury.
Přátelé Arnošta Lustiga se dnes setkají na pražském židovském hřbitově na Olšanech. Společně zavzpomínají na výjimečného spisovatele, který zemřel v sobotu po dlouhé nemoci ve věku 84 let.
Přesně patnáct let uplynulo od smrti bývalého francouzského prezidenta Francoise Mitterranda. Do Jarnacu, kde je pohřben, se sjeli i vysocí představitelé francouzské socialistické strany. Výročí využili k debatě o volební strategii v prezidentských volbách.
Společnost bratří Čapků připomene dopoledne v Praze 72. výročí úmrtí Karla Čapka. Podle její předsedkyně Kristýny Váňové začne pietní setkání v 11 hodin u spisovatelova hrobu na vyšehradském hřbitově.