Trump popřel, že by se člen jeho týmu střetl se zaměstnankyní Arlingtonského hřbitova, kde leží váleční veteráni. Trump na místě podle armády dělal politickou propagaci, když se na něm nechal fotit.
Desítky let se o masakru, jehož obětí byli němečtí obyvatelé Slovenska, převážně ženy a děti, nesmělo mluvit. Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová se událostem věnuje ve svém románu Kyselé třešně.
Podle fotografie, kterou má k dispozici Deník N, se v kryptě u hrobů konaly hostiny. „Je to nevkusné a nepřípustné,“ říká ředitel Správy pražských hřbitovů.
Tisíce lidí z bruselské čtvrti Molenbeek přišly odpoledne uctít památku obětí terorismu. Chtějí vzdát hold všem, kteří zemřeli při útocích v Paříži i jinde ve světě. Molenbeek má přitom pověst evropské základny radikální islamistů. Žilo tam i několik pachatelů pátečního masakru v Paříži.
V Ústí nad Labem si dnes lidé připomněli památku obětí takzvaného ústeckého masakru. Přesně před sedmdesáti lety vybuchl ve městě muniční sklad. Češi to připisovali německé sabotáži a začali místní Němce bít a zabíjet.
Minutou ticha si dnes obyvatelé Spojeného království připomněli britské oběti nedávného atentátu v tuniské Súse. Současně s tím sílí tlak, aby Británie dělala víc v boji proti Islámskému státu, zejména pak aby přenesla vzdušné útoky i na území Sýrie.
Český rozhlas si připomněl památku obětí Pražského povstání v roce 1945 tradičním slavnostním ceremoniálem před budovou na Vinohradské třídě. Premiér Bohuslav Sobotka s generálním ředitelem Českého rozhlasu Peterem Duhanem při této příležitosti odhalili pamětní desku dosud neznámým obráncům rozhlasu.
Praha si připomíná 70. výročí povstání proti německým okupantům. Boje o rozhlas a na barikádách v pražských ulicích se odehrávaly na samém konci druhé světové války v Evropě a přispěly k jejímu ukončení. Památku padlých uctili už dopoledne na Staroměstském náměstí představitelé státu, hlavního města, armády a dalších institucí.
V Německu si připomínají 70 let od bombardování Drážďan. V tamním kostele Panny Marie promluvil německý prezident Joachim Gauck. Připomněl, že bomby z amerických a britských letadel zabily asi 25 tisíc civilistů, zároveň ale zdůraznil, že zkáze historického centra města předcházela brutální válka vyvolaná Německem.
U pražského velvyslanectví Francouzské republiky si večer lidé připomněli oběti teroristického útoku v Paříži. Setkání svolali Francouzi, kteří žijí v Česku, jejich známí i hnutí blízká bývalému prezidentovi Václavu Havlovi.
Francouzská ambasáda ocenila solidaritu Čechů s rodinami obětí teroristického útoku na pařížskou redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. V rozhovoru pro Radiožurnál to řekl francouzský velvyslanec Jean-Pierre Asvazadourian. Před ambasádou je také od včerejška pietní místo s květinami a svíčkami.
Prezident Miloš Zeman přišel spolu s dalšími středoevropskými prezidenty oslavit 25. výročí pádu komunismu na pražský Albertov, kde ho čekaly stovky odpůrců. Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé najevo hesly na transparentech, vystoupení Zemana přehlušili hlasitým pískáním a výzvami k odstoupení. Na pódium létala i vajíčka.
Přesně před třinácti lety skupina teroristů z Al Kájdy zaútočila na Světové obchodní centrum v New Yorku a na Pentagon ve Washingtonu. Při atentátech zemřely téměř tři tisíce lidí. Pietní akce se dnes odehrály v obou městech. Ve Washingtonu ji vedl prezident Barack Obama.
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) je pro nulovou toleranci k projevům rasismu a xenofobie. Řekl to při pietním shromáždění v Letech u Písku na místě bývalého romského koncentračního tábora. Nebezpečí neofašismu podle ministra stále trvá a je třeba se poučit z minulosti.
Na pražském Vyšehradě i na dalších místech si lidé připomenou památku Milady Horákové. Politička se stala obětí vykonstruovaného procesu. Komunistický režim ji popravil 27. června 1950.
Češi a Rusové se sešli na Olšanských hřbitovech, aby vzdali hold vojákům padlým za druhé světové války. U pomníků sovětských a československých hrdinů položili věnce a poklonili se jejich památce. V závěru pietní vzpomínky zazněly státní hymny Česka a Ruska.
V celé republice si lidé připomínají 69. výročí ukončení druhé světové války. Oběti nacistické nadvlády lidé uctí třeba u Kounicových kolejí v Brně, které za války sloužily jako věznice a popraviště.
Před ukrajinskou ambasádou se večer znovu sešli Ukrajinci žijící v Česku. Asi dvě stovky lidí tak přišli podpořit své krajany na Ukrajině a uctít památku obětí v Kyjevě.
Ukrajinští protivládní demonstranti dnes uctili památku prvních obětí protestů. Eskalovaly tento týden. Prezident Viktor Janukovyč nakonec opozici nabídl post premiéra, ta to ale odmítla.
Před 68 lety skončil nejtragičtější válečný konflikt v dějinách lidstva a také období nesvobody českého národa. Lidé si dnes tuto událost připomínají na mnoha místech, mimo jiné i v Děčíně. Pietní shromáždění u hřbitova ve Folknářích začalo státní hymnou a zavítalo na něj zhruba 60 lidí.
Američtí kandidáti na prezidenta uzavřeli na jeden den příměří. Důvodem bylo výročí teroristických útoků z 11. září 2001. Letos si ale Američané připomínali památku zemřelých méně okázale než loni.
Váleční veteráni i nejvyšší představitelé státu a armády si před budovou generálního štábu připomněli památku generála Heliodora Píky. Dnes je to přesně 63 let od okamžiku, kdy komunisté významného armádního odborníka a diplomata popravili.
Vypálení Lidic a vyvraždění jejich obyvatel znamenalo podle premiéra Petra Nečase zlom v boji proti nacismu. Otevřelo tehdy totiž mezinárodnímu společenství oči, a to dlouho před tím, než se dozvědělo o nacistických vyhlazovacích táborech. Předseda vlády a ODS to dnes řekl v Lidicích na vzpomínkovém aktu k 70. výročí zničení této obce nacisty.
V belgickém Lutychu se dnes sešli lidé, aby si připomněli oběti týden starého vraždění v centru města. Na náměstí svatého Lamberta 33letý Nordin Amrani zaútočil granáty a samopalem na bezbranné lidi na tržišti. Zabil 5 lidí a přes 120 zranil. Sám pak spáchal sebevraždu. Motiv činu zůstává neznámý.
I dnes se mohou lidé rozloučit s Václavem Havlem a uctít jeho památku v pražském kostele svaté Anny. Centrum Pražská křižovatka bude otevřené do osmi hodin večer. Zítra se pak rakev přesune na Pražský hrad. Smuteční průvod za rakví vyjde od Pražské křižovatky v osm ráno.
Poslanci dopoledne uctili památku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Po minutě ticha citovala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová úryvky z Havlových projevů, zazněl i zvukový záznam ze sněmovního archivu. V novodobé české historii je to vůbec první rozloučení s prezidentem České republiky na půdě dolní komory.
Dnešek je věnovaný vzpomínce na padlé ve válečných konfliktech a těm, kteří je přežili, tedy veteránům. Špičky tuzemské armády uctily památku účastníků válek na pražském Vítkově.
Jaroslavská oblast v Rusku se ponořila do třídenního smutku za hokejový tým Lokomotiv. Havárii letounu Jak-42, při níž zahynuli i tři čeští hráči, doslova vykolejila město z rytmu. Místní fanoušci truchlí, ale zároveň věří ve znovuzrození mužstva.