Britové uctili památku obětí atentátu v Súse. Minutu ticha drželi královna i Cameron
Minutou ticha si dnes obyvatelé Spojeného království připomněli britské oběti nedávného atentátu v tuniské Súse. Současně s tím sílí tlak, aby Británie dělala víc v boji proti Islámskému státu, zejména pak aby přenesla vzdušné útoky i na území Sýrie.
Minutu ticha držela královna Alžběta II. a ve svém volebním okrsku i premiér David Cameron.
Na minutu se zastavila hra na dvorcích v All England Clubu, na řadě míst se zastavila veřejná doprava. U svých vozů stáli policisté a hasiči. Lidé se mlčky drželi za ruce na pláži v Súse, kde útočník před týdnem zabíjel.
Britové uctili památku obětí atentátu v Súse. O dnešním pietě i o sílícím tlaku na větší zapojení Británie do boje proti IS informoval zpravodaj Jiří Hošek
Asi nejdojemnější bylo setkání na stadionu fotbalového klubu Walsall, jehož tři fanoušky, členy téže rodiny, zabil v Tunisku atentátník.
Britská vláda velmi vážně uvažuje o tom rozšířit vzdušné útoky proti radikálům z Islámského státu i na území Sýrie.
Dosud se stroje Královského letectva soustředily na území Iráku, jehož vláda Brity o zásah požádala. Pro rozšíření úderů chyběla širší politická shoda a také panovala obava, že by údery mohly znamenat opětovné posílení režimu Bašára Asada v Sýrii.
Ve světle tuniského masakru se ale věci daly do pohybu. David Cameron zdůraznil, že Británie musí sáhnout skutečně po všech dostupných prostředcích, včetně rozdrcení Islámského státu v jeho srdci, a tedy v Sýrii.
Zastupující předsedkyně labouristů Harriet Harmanová dnes jasně signalizovala, že její strana je vládní návrh připravená podpořit.
„Nikdo nemůže pochybovat o tom, že Islámský stát je odporné hnutí. Nedávno jsme byli v Tunisku svědkem toho, čeho jsou tihle lidé schopní. Vidíme to každý den v Iráku a Sýrii. Jsme svědky jejich pokusu radikalizovat lidi v téhle zemi. Musíme udělat všechno pro to, abychom je zastavili. Nejen na mezinárodní úrovni, ale taky z hlediska britské vlády,“ prohlásila.
Premiérovi vadí používání názvu Islámský stát v médiích
Britská BBC se stala terčem kritiky kvůli používání termínu Islámský stát. Ohradil se sám David Cameron s tím, že barbarské hnutí páchající nevídané ukrutnosti není islámské a že to už vůbec není stát.
Podle Camerona by se měla používat zkratka ISIL, případně označení takzvaný Islámský stát nebo daíš, což je výraz z arabštiny. Premiér není sám, podpořilo ho v petici dalších 120 poslanců Dolní sněmovny.
Jenže lord Hall, generální ředitel BBC, požadavek odmítl s tím, že slovo daíš by bylo pejorativní a že BBC musí být férová taky k Islámskému státu. Tony Hall ale uznal, že se korporace bude snažit co nejčastěji mluvit o takzvaném Islámském státu.