Otroci třetí říše: vdova po Heydrichovi měla vlastní koncentrační tábor. Je kousek za Prahou

Vdova po říšském protektorovi Lina Heydrichová měla v Panenských Břežanech vlastní koncentrační tábor. Byla to pobočka tábora Flössenburg a šlo o vůbec nejmenší podobný tábor nejen na území protektorátu, ale zřejmě i v celé Říši. Navíc Lina Heydrichová odmítla za dodané vězně platit a tak dlouho se vzpírala, až za ně nakonec zaplatil říšský vůdce SS Heinrich Himmler.

Doporučujeme Panenské Břežany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reinhard Heydrich s manželkou Linou v Praze v květnu 1942.

Reinhard Heydrich s manželkou Linou v Praze v květnu 1942. | Zdroj: Das Bundesarchiv

V bývalé konírně zámku v Panenských Břežanech původně pracovalo osmdesát Židů z Terezína. Ti ale od roku 1943 nesměli opouštět pevnost, a tak Lina Heydrichová požádala o jiné vězně. Úřady jí přidělily patnáct mužů z Flössenburgu.

„Pro Linu to byla zásadní změna. Za vězně z Terezína nemusela platit, ovšem za vězně z Flössenburgu byla taxa čtyři až šest říšských marek za den," říká německý historik Alfons Adam z Ústavu pro studium totalitních režimů, který se věnuje ekonomických aspektům nucené práce a je autorem knihy Otroci třetí říše.

Vchod do zámku v Panenských Břežanech, kde sídlil Reinhard Heydrich s rodinou. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Lina Heydrichová ovšem odmítla za vězně zaplatit. Jako vdova po jednom z nejvýznamnějších nacistů, který padl za vlast, chtěla výhodu. Začala si proto stěžovat u nevyšších úřadů v Říši. Psala dopisy do Berlína a nejvíc si stěžovala u Heinricha Himmlera.

„Podle mě to bylo všem trapné. Každá továrna i instituce v Říší musela platit za dodané vězně a Lina se z toho pokoušela vykroutit. Nakonec to Himmler zaplatil z vlastní kasy," říká Alfons Adam, který prostudoval korespondenci mezi Heydrichovou a Himmlerem.

Vstupní brána zámku v Panenských Břežanech, kde sídlil Reinhard Heydrich s rodinou. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Patnáct vězňů, kteří pracovali pro Linu Heydrichovou, byli do jednoho svědci Jehovovi. Odmítali narukovat do Wermachtu, a proto skončili v koncentračním táboře. Podle historičky Pavly Plaché je nacisté považovali za spolehlivé vězně. „Oni kvůli své víře odmítali sloužit válečným účelům. A vydrželi kvůli tomu i kruté zacházení. Měli u nacistů do jisté míry respekt."

Válku v Panenských Břežanech přežili všichni vězni - svědci Jehovovi. Lina Heydrichová bydlela na zámku do dubna 1945, poté s dětmi utekla do Německa. Jako manželka válečného zločince přišla v Německu o majetek a minimální důchod získala rozsudkem soudu až jedenáct let po válce. Zemřela v roce 1985.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme