Otravy metanolem možná zpřísní zákony. Nová pravidla prodeje alkoholu chtějí politici

V Česku platí částečná prohibice. Týká se prodeje a rozlévání tvrdého alkoholu. Je to reakce ministerstva zdravotnictví na situaci, kdy v zemi v posledních dnech zemřelo 19 lidí na otravu metylalkoholem. Politici se ptají, jak je možné, že se jedovatý alkohol do distribuční sítě vůbec dostal a jestli nemá Česko v tomto směru až moc benevolentní zákony.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2012

Poslanecká sněmovna 15.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Zákonodárci vyhlášení mimořádného opatření chápou s tím, že mimořádná situace vyžaduje i mimořádné kroky.

Například podle poslance Jeronýma Tejce z ČSSD by ale vláda měla být přísnějsí a zakázat také dovoz tvrdého alkoholu.

„Na jedné straně zakazujeme prodej, na straně druhé není zakázán dovoz a tudíž je otázka, jestli se na černém trhu nebudou nakonec nalévat láhve z dovozu, kdy pro tuto chvíli ještě není vyloučeno, že vadný alkohol nemusí pocházet z České republiky,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory politiků na zpřísnění zákonů týkajících se prodeje alkoholu zaznamenala Václava Marešová

Šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík chválí vládu za to, že nejdřív zakázala stánkový prodej a pak dokonce prodej jakéhokoliv tvrdého alkoholu. Byla to podle něj jediná možnost, jak obyvatele uchránit od zdravotních problémů nebo dokonce otravy.

Vidí ale problém v tom, že se jedovatý alkohol vůbec může objevit na trhu. Současné zákony jsou podle něj benevolentní a to by se prý mělo změnit.

Prázdné regály, zakryté bary, výstražné cedule. Obchodníci prohibici většinou dodržují

Číst článek

„Nejprve musíme celou situaci zanalyzovat a policie musí zjistit, kde je slabé místo, slabý článek řetězu, jak se alkohol dostal do obchodní sítě. V případě, že se zjistí skulina v zákoně, která to umožnila, tak bude nutné zákony změnit,“ zdůraznil Gazdík.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik říká, že současná situace je vyústěním benevolentního přístupu státu k trhu s alkoholem a zákony by měly být přísnější.

Jedovatý metanol se do lahví dostal omylem v nelegální stáčírně, míní vyšetřovatelé

Číst článek

„Podle mého soudu nemůže být pochyb, že musí být daleko přísnější prostředí obchodu s alkoholem. Musí být přihlíženo také k tomu, že pokud bude prohibice příliš dlouhá, tak to za prvé vytvoří ještě větší prostor pro nelegály a za druhé velmi poškodí legální výrobce alkoholických nápojů,“ myslí si.

Podle Kováčika ale nepadá zodpovědnost za současný stav jen na tuto vládu. Komunisté podle něj marně volají po zpřísnění zákonů, týkajících se obchodování s alkoholem posledních deset let, tedy jak za vlády sociální demokracie, tak trojkoalice v čele s ODS.

Přísnější legislativu řešící trh s lihovinami by uvítal i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS. Jednou z cest by podle něj bylo překvalifikovat pančování alkoholu z přestupku na trestný čin. Dodal, že na současnou částečnou prohibici doplácejí hlavně poctiví prodejci a výrobci. Podle něj je tedy potřeba, aby byla co nejkratší:

„Aby zasáhla české obchody a české hoteliéry a potravináře naprosto co nejméně a za druhé potom řešit koncepčně věci, které by v dlouhodobém horizontu zabránily tomu, aby se takovýto problém v České republice opakoval. Tímto jsou postiženi čeští výrobci, kteří nejsou součástí toho černého trhu.“

Václava Marešová, Simona Bartošová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme