Strach o pitnou vodu. Obce na Opavsku mají obavy z chystaného zasypání starého lomu Mladecko

Obce na Opavsku protestují proti plánu zasypat bývalý lom stavebním odpadem. Mají strach ze zamoření podzemní pitné vody. Soukromý investor chce do lomu Mladecko navézt přes 1,5 milionu tun odpadu ze staveb a demolic. Vyplývá to z žádosti, kterou začal posuzovat ostravský krajský úřad. Na Opavsku už kvůli tomu koluje mezi lidmi petice.

Opava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenolom

Kamenolom | Zdroj: Shutterstock

„Lokalita se jmenuje Lom Mladecko, paradoxně se ale nachází na katastrálním území Litultovic. Poslední kamenivo tady bylo vytěženo někdy kolem roku 2018 v rámci dotěžování zbytkových zásob,“ říká starosta Litultovic Jan Birgus (SNK) pro Český rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k tématu zjišťoval reportér Martin Knitl

Starosta pak ukazuje na obří jámu s prázdnými provozními budovami. V jedné z nich formálně sídlí společnost Thorssen, které kamenolom patří a má jasný plán.

„Kompletní zavezení lomu milionem a půl tun stavebního odpadu a skrývkové zeminy. Spodní voda zde je propojena s naším rezervoárem, protože se nacházíme v pásmu hygienické ochrany našeho vodního zdroje – pro šest obcí, přes čtyři tisíce obyvatel – a tahle voda je ta, kterou my jímáme a upravujeme pro naše obyvatele,“ popisuje starosta.

Podle starosty je s ohledem na množství odpadu prakticky nemožné zabránit tomu, aby se do spodní vody dostaly kontaminované látky.

3:11

Už potřetí za několik týdnů. Blížejov opět vyplavil přívalový déšť, ničil ploty i bazény

Číst článek

Jednatelem firmy Thorssen je Dalibor Kučera. Ohrožení pitné vody je podle něj nesmysl.

„Zákon naprosto jasně stanovuje, jaké materiály tam lze navážet. Určitě tam nikdo nebude navážet nějaké kontaminované věci. My neohrožujeme žádnou spodní vodu, žádné biotopy, protože ten lom je pořád v režimu důlního zařízení. Jenom likvidujeme to, k čemu nás vyzývá zákon,“ vysvětluje jednatel pro Český rozhlas.

Odmítavý postoj mají podle litultovického starosty Jana Birguse také okolní obce, lom je na hranici katastrů. „Jsem přesvědčený, že ten skutečný veřejný zájem zvítězí nad podivným podnikatelským záměrem,“ dodává starosta.

Ostravský krajský úřad už zahájil takzvané zjišťovací řízení, do 21. července čeká na připomínky a v této fázi spor nekomentuje. Úřad musí rozhodnout, v jakém rozsahu a jak podrobně bude plán na zasypání lomu prověřovat.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme