Firma CEMEX chce dotěžit ložisko vápence. To by znamenalo otevřít další etáže lomu, tedy další prohloubení. Chce také výrazně navýšit kapacitu těžby. To vadí ekologickým spolkům i občanům.
Soukromý investor chce vytěžený lom zasypat 1,5 milionem tun odpadu ze staveb. Okolní obce proti plánu protestují, protože se bojí zamoření podzemní vody.
Z lomu ČSA firma letos propustila už 500 lidí. „Většina odcházela s osminásobkem mzdy. Na propouštění jsme se připravovali, konala se burza práce. 98 procent lidí už práci má,“ ujišťuje Petr Lenc.
Sluneční hodiny jsou umístěny na vnitřní výsypce lomu ČSA na Mostecku. Chvíli před pokládkou se navíc kámen s hodinami rozlomil. Jeřáb proto musel části opatrně složit k sobě.
Lom Bližná má v teď rozlohu 9,5 hektaru, firma Kamenolomy ČR ji chce podle záměru zveřejněném na úřední desce Krajského úřadu Jihočeského kraje navýšit na téměř 13 hektarů.
Otevření nových těžebních prostor ale trvá. „Celý schvalovací proces je u nás martyrium. Než vyběháte všechny papíry, tak to trvá v průměru sedm let,“ popisuje Šimíček.
Ministerstvo životního prostředí uložilo investorovi, firmě MAWE CK, aby se vyrovnal s devíti připomínkami místních. Týkají se vlivů na vodní zdroje, zemědělskou půdu nebo celkový ráz krajiny.
Stroj váží téměř 5 000 tun a vysoký je 36 metrů. Jde o jeden z celkem dvou vyrobených kusů. Patří mezi největší uhelná rypadla v historii českého dobývání uhlí.
Pokud se na kopci Tlustec začne kámen znovu těžit, přilehlá obec Brniště by měla od vlastníka lomu, firmy Kamenolom Brniště, dostat 125 milionů korun během 25 let.
Žulové lomy na Vysočině jsou obvykle ukryté v lesích a žádné cedule k nim nevedou. Těžba v nich skončila před desítkami a někdy i stovkou let. Buď zarostly, byly zasypány, nebo je zatopila voda.
Propuštění zaměstnanci dostanou odstupné a podle odpracovaných let budou mít nárok i na příspěvek od státu. Řada z horníků zažila ukončení těžby už před čtyřmi roky na dole Centrum.
Oblast mezi městy Borba a Vila Vicosa, zhruba 200 kilometrů východně od Lisabonu, je známá těžbou mramoru a žuly. Silnice zde vede nad různě hlubokými lomy, z nichž některé jsou již opuštěné.
Padesátiletý muž v spadl a zranil se po pádu z patnáctimetrové výšky v lomu Malá Amerika na Berounsku. Zraněného poté vrtulník přepravil do pražské nemocnice v Motole.
Hluk, prach a těžká auta na úzkých silnicích. To jsou hlavní obavy lidí v okolí lomu Zárubka u Vrbatova Kostelce na Chrudimsku. Vlastníci požádali o prodloužení těžby o dalších čtyřicet let. Někteří obyvatelé nejbližších obcí proti tomu protestují.
Ředitelství silnic a dálnic a Správa železniční dopravní cesty podaly žalobu na majitele lomu Dobkovičky, který je podle nich viníkem sesuvu na nedokončené D8 u Litochovic. Škodu vyčíslily na zhruba miliardu korun.
Sladkovodní medúzy si oblíbily vodu v bývalých pískovcových lomech nedaleko Konětop na Mělnicku. Dávno uzavřené povrchové doly ale využívají i lidé, kteří se sem jezdí koupat. Neškodní živočichové nejsou vždy vidět. Zájemci musí mít trpělivost a štěstí.
Duchcov na Teplicku má mořský přístav. Fiktivní marínu otevřeli lidé z občanského sdružení Moře klidu a architektonické huti Archwerk. Na Liptické vyhlídce kousek za Duchcovem se tak můžou lidé procházet po symbolickém mole. Cílem nadšenců je vybudovat "moře" v bývalých uhelných dolech. Původně recesistická akce má poukázat na snahu o lepší obnovu krajiny na severu Čech po těžbě uhlí.
Hasiči odčerpávali nepřetržitě 56 hodin vodu z lomu v Píseckých horách. Na jeho odkrytých stěnách našli geologové půlmetrové krystaly turmalínu a také minerál, který se vyskytuje pouze v této lokalitě. Lom zatím není veřejnosti přístupný, to se ale změní už v říjnu.
Duchcov bude mít po tomto víkendu vlastní přístav. Členové občanského sdružení Moře klidu a architekti z Archwerku tam na Liptické vyhlídce staví marinu pro budoucí moře.
Až 40 tun munice z druhé světové války se zřejmě skrývá v zemi na předpolí povrchového hnědouhelného lomu Bílina na Mostecku. Archeologové teď zkoumají každý metr návrší, kde za několik let budou velkorypadla těžit uhlí. Už na podzim tam odkryli více než čtyři tuny munice.
Nedaleko Razové na Bruntálsku se nachází starý lom, kde se ještě v minulém století těžil tufit. Černě zbarvený kámen sopečného původu odtamtud putoval na nejrůznější stavby v okolí i za hranice. V Razové věnovali tufitu naučnou stezku a připravují také muzeum, které ukáže jedinečné stopy vulkanické minulosti Nízkého Jeseníku.
S kuriózní žádostí se nedávno obrátili na pardubickou radnici místní potápěči. Chtěli, aby jim město věnovalo sochu, která v minulosti stávala před plaveckým areálem. Dostali ji, a teď ji chtějí umístit v lomu Leštinka na Chrudimsku.
Prachovický lom se otevře pro návštěvníky. Kolem aktivního vápencového lomu vznikla nová naučná stezka. Trasa vede do Vápenného Podola a je doplněná informacemi o historii těžby, geologických zajímavostech nebo fotografiemi jeskyní v okolí.
Podnikatel Luboš Pitter chce zasypat bývalý pískový lom na kraji Štrbic na Teplicku stavební sutí a zeminou. Chce tam prý mít zahradu pro domy, které postaví na vedlejším pozemku. Místní mu ale nevěří a jsou proti tomu.
Lidé se dnes naposledy mohou vyjádřit k plánu navézt do bývalého pískovcového lomu u Štrbic na Teplicku stavební suť. Obci se záměr nelíbí – nechce, aby lidem ztěžoval život prach a hluk. Naopak teplická firma Pitter tvrdí, že sutí, na které bude zemina, připraví tuto plochu pro další možné využití.
Armáda k 1. lednu 2014 opustí vojenské letiště v Přerově a vrtulníková posádka přesídlí na západ do sto kilometrů vzdálené Náměště nad Oslavou. Rozhodnutí se dotkne 750 zaměstnanců. Letiště by mohl pro svoji činnost využít státní podnik LOM. Dnes to oznámil odstupující ministr obrany Alexandr Vondra z ODS.