Okamura: Nouzový stav musí být na dobu nezbytně nutnou. Podpůrná opatření vlády jsou nedostatečná
Poslanci budou v úterý rozhodovat o tom, zda vyhoví vládě a prodlouží nouzový stav kvůli šíření koronaviru. Pokud ho sněmovna neprodlouží, nouzový stav a s ním i krizová opatření skončí už tento čtvrtek. Jak budou hlasovat zákonodárci SPD? „Předložíme vlastní návrh, aby byl nouzový stav prodloužen o sedm dní. Nevidíme jediný důvod, aby se prodlužoval do 25. května,“ uvedl předseda hnutí a místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura.
„Příští týden zasedá Poslanecká sněmovna a dokonce od úterý do pátku. Budeme mít čas na vyhodnocení situace. Navíc budou k dispozici výsledky plošných testů a další aktualizace situace v zahraničí. Prodloužení nouzového stavu trvá několik minut, takže proč dávat vládě bianko šek na 25 dní,“ vysvětluje Okamura ve vysílání Radiožurnálu.
Vládě jsme předkládali návrhy na pomoc zaměstnancům a podnikatelům. Mnoho z nich se dílčím způsobem realizovalo, bohužel jen dílčím, říká Tomio Okamura
Bezpečnostní opatření by se podle něj ale rušit neměla. „Kritérium musí být zabezpečení zdraví a životů občanů České republiky. Zároveň to musíme brát z odborného a sociálně-ekonomického hlediska. Proto je potřeba informace aktualizovat v co nejkratších termínech, aby to způsobilo co nejmenší škody a nejvíce užitku.“
Změny kvůli rozhodnutí soudu
Ještě minulé úterý premiér Babiš (ANO) po konzultacích s ministry říkal, že prodloužení nouzového stavu nebude potřeba. Po čtvrtečním rozhodnutí Městského soudu v Praze, který k pondělí zrušil mimořádná opatření vydaná ministrem zdravotnictví, změnil názor.
Poslanci hnutí SPD by ale podle Tomia Okamury hlasovali stejně i bez rozhodnutí soudu. „Pro nás není důležité politické hledisko, ale to odborné. Je důležité, aby epidemiologové řekli, jestli nákaza skutečně hrozí, nebo ne. To, co u nás vzbuzuje otazníky, je rozvolňování cestování do zahraničí a ze zahraničí sem. Vláda nepodala jasné informace. Pravidla nejsou vůbec zřejmá a byl bych rád, kdyby vláda dala občanům stanovisko, aby nedošlo k případnému zavlečení nakažení do České republiky.“
„My jsme vládní opatření od počátku podporovali. Ten rozsudek soudu nenapadal obsah, ale jejich formu. Hierarchie je jasně daná. Za ministerstvo je odpovědný ministr a za ministry zodpovídá premiér, takže politická odpovědnost je na nich,“ říká předseda hnutí SPD, který koncem minulého týdne na Twitter napsal, že místo vlády odborníků máme vládu politiků, kteří nedokáží zprocesovat a vydat rozhodnutí tak, aby nemělo právní vady.
Další pokus o vystoupení z EU
Na minulé schůzi Poslanecké sněmovny navrhl Tomio Okamura do programu bod, aby bylo vypsáno referendum o vystoupení z Evropské unie. Pro zařazení toho bodu nakonec byly pouze necelé tři desítky poslanců, takže neuspěl. Přitom návrh vznesl už počtrnácté. „To hlasování bylo pozoruhodné v tom, že poprvé v historii většina poslanců nebyla proti tomu návrhu,“ říká.
Přes 60 poslanců, včetně premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), se ale v hlasování zdrželo. „Už si přestali být jistí a zjistili, že návrh SPD má hlavu a patu. Já nevím proč se zdržel zrovna pan Babiš a pan Hamáček, ale z toho množství je přece jasné, že si nejsou tak jistí, aby hlasovali proti a to je dobrá zpráva,“ myslí si Okamura.