Odkup vepřína v Letech se přiblížil, společnost AGPI přijala nabídku vlády

Společnost AGPI akceptuje návrh nabídky vlády na odkup vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého tábora pro Romy. Částku, za niž vláda objekt koupí, ani jedna ze zainteresovaných stran zatím nezveřejní. Vláda by měla o odkupu jednat na přelomu srpna a září a stát by s firmou mohl smlouvu uzavřít po prázdninách. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) to řekl Radiožurnálu.

Písek (Aktualizováno: 14:39 7. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt v Letech u Písku

Pietní akt v Letech u Písku | Zdroj: ČTK

Místopředseda představenstva AGPI Jan Čech v pondělí ČTK řekl, že představy společnosti o částce byly výrazně vyšší. Podle něj byl stát při vyjednávání „velice přísný“. Přesto jednání považuje za korektní. Společnost AGPI preferovala převod vepřína na jiné místo, nakonec souhlasila s finanční kompenzací.

„Drželi jsme konzistentní názor, že pokud by bylo nezbytně nutné vepřín odstranit, požadujeme vystavění nového areálu na vhodném místě a přesun výroby,“ řekl Čech. Podle zjištění bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by ale jen vyřízení povolení trvalo léta, pro vládu tak byl jedinou variantou odkup.

Lety chtěli odkoupit Topolánek, Kocáb i Paroubek. Připomeňte si, jak plánovaly problém řešit předchozí vlády

Číst článek

„Navržená částka je výsledkem analýz, určitého průzkumu, ocenění celého areálu. Započítána je i amortizace. Já osobně jsem přesvědčen, že je to částka realistická, která vychází z reálných čísel,“ řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) Radiožurnálu.

Ministerstvo kultury nyní dokončuje materiál o postupu odkupu, který by měla vláda projednat na přelomu srpna a září. „Předpokládám, že počátkem školního roku, v prvních záříjových týdnech, by mohlo dojít k podpisu kupní smlouvy, což je velmi důležitý krok k tomu, aby pak bylo možno vyřešit záležitost celého areálu,“ dodal ministr Herman.

Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková podotkla, že jednání se odehrávají v takzvaném vyhrazeném režimu, tedy v určitém stupni utajení. Není proto možné přesnější informace zveřejnit.

Stát chce postavit památník

O odkupu a zbourání diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce.

V případě, že stát areál odkoupí, plánuje vepřín zbourat a v místě bývalého koncentračního tábora postavit památník.

„Proběhla by demolice všech objektů, následovala by rekultivace pozemku a byla by vypsána soutěž na výstavbu nového památníku,“ uvedla před časem Simona Cigánková z ministerstva kultury.

Tábor v Letech

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl určen mužům, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Stejné zařízení existovalo také v Hodoníně u Kunštátu.

V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí. Na 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi.

Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy vyzval i Evropský parlament.

Pietní místo Lety u Písku | Foto: Český rozhlas

ČTK, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme