Šídlo přiznává, že v 90. letech naivně věřil, že se přezíravý přístup většinové společnosti změní se vznikem romské elity. Vzdělaní Romové ale teď už nemají zapotřebí se ke svému původu hlásit.
Nabídku na demolici areálu podalo 17 zájemců. Veřejnou zakázku získala společnost AWT rekultivace, s níž se podepíše smlouva. Předání staveniště je v plánu 22. července ve 13.00.
Ani tak nejde o jeden skandální výrok Vojtěcha Filipa (KSČM) o ceně vepřového a odkoupeném letském prasečáku. Závažnější problém je, že to Filipovi i v Česku roku 2019 nejspíš bez problémů projde.
Místo, na kterém jsou pohřbeny oběti takzvaného cikánského tábora v Letech u Písku, zůstává neobjevené. Archeologové provedli v okolí Památníku holokaustu Romů několik sond. Kosterní ostatky nenašli.
Peníze na sanaci areálu dostane Muzeum romské kultury. Ministerstvo kultury počítá také s archeologickým průzkumem. Zkoumat se také bude, kde leží hroby obětí a kde dozorců.
Policie vyšetřuje poškození památníku v Letech u Písku. „Případ prověřujeme, zatím nebyl nijak kvalifikován, ale mohlo by se jednat o výtržnictví,“ řekla policejní mluvčí Kamila Čuřínová Ingrišová.
Ministerstvo kultury žádá slíbených 117 milionů korun do svého letošního rozpočtu na demolici vepřína v Letech. Peníze mají být uvolněny z vládní rozpočtové rezervy.
Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová v pondělí v Letech u Písku potvrdila, že Norsko chce přispět na stavbu památníku romského holokaustu v místě bývalého vepřína částkou jednoho milionu eur.
Firma Agpi předala zástupcům státu vepřín v Letech, který stojí poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor. Do konce roku bude vepřín zbourán. Na místě vznikne památník romského holokaustu.
Areál vepřína v Letech na Písecku byl 16. března přepsán v katastru nemovitostí na stát. Firma Agpi, jež vepřín vlastnila, dostane za 30 dní 80 procent z kupní sumy 450,8 milionu korun.
Firma Agpi odvezla z areálu v Letech posledních 330 zvířat. Peníze od státu za prodej areálu, sumu 450,8 milionu Kč, zatím nedostala. O tom, zda obnoví chov jinde, dosud nerozhodla.
Akcionáři společnosti Agpi, majitele vepřína v Letech, na pondělní valné hromadě schválili převod areálu na stát. Peníze od státu, 450,8 milionu korun, by měla firma dostat do konce dubna 2018.
Za odkoupení vepřína v Letech zaplatí stát zhruba 450 milionů korun s DPH. Věpřín stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Smlouvu o odkupu v odtajnila vláda, koupi schválila v srpnu.
Stát podle ministra kultury Daniela Hermana z KDU- ČSL podepíše smlouvy o odkoupení vepřína v Letech u Písku zřejmě v polovině října. Ministr nepřipouští, že by vláda to vláda nestihla do voleb.
Jako úlevu a zadostiučinění vnímají romské komunity odkup a plánovaného zbourání vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního pracovního tábora pro Romy.
Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda odkup schválila. Stát podepíše kupní smlouvu asi během příštího měsíce.
Valná hromada zemědělské společnosti AGPI souhlasí s převodem vepřína v Letech u památníku romského holokaustu na stát. Sumu, kterou by stát měl zaplatit, firma neuvedla.
Vláda by mohla do konce prázdnin projednat a schválit odkoupení vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy. V září by se pak výkup mohl dokončit.
Ve čtvrtek večer jsme se díky této pozoruhodné symbióze dozvěděli o prezidentově názoru na existenci prasečáku na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku.