Vládní legislativec si měl za oddlužování účtovat dvakrát víc, než povoluje zákon. Čelí kárné žalobě
Vládní legislativec a bývalý ředitel insolvenčního odboru Antonín Stanislav podle ministerstva spravedlnosti nezákonně vydělával na oddlužování. Exministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO na něj podal koncem května kárnou žalobu k České advokátní komoře a chce, aby ho vyškrtla ze seznamu. Dvaatřicetiletý právník odmítl, že by se čímkoliv provinil.
Advokát Antonín Stanislav si podle ministerstva spravedlnosti za sepsání a podání návrhu na takzvaný osobní bankrot účtoval dvakrát víc, než umožňuje zákon. Tedy místo čtyř tisíc osm tisíc korun. Dalším důvodem pro podání kárné žaloby bylo to, že v návrhu neuvedl dlužníkovy nemovitosti.
Vládní legislativec si měl za oddlužování účtovat dvakrát víc, než povoluje zákon. Čelí kárné žalobě. Podrobnosti zjišťoval Václav Štefan
„Mohlo dojít k zamítnutí návrhu na povolení oddlužení z důvodu nepoctivého záměru dlužníka. Při prověřování výše uvedených skutečností bylo navíc zjištěno, že advokát již více než rok vykonává vedle advokacie činnost neslučitelnou s jejím výkonem. Advokát je vedoucím zaměstnancem příspěvkové organizace,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí resortu Tereza Schejbalová.
Konkrétně je ředitelem Domova důchodců Tmavý Důl na Trutnovsku. Kromě toho zasedá v jedné z pracovních komisí legislativní rady vlády.
O víc peněz si prý neřekl
Stanislav odmítl, že by si řekl o víc peněz, než se smí. Hájí se tím, že klientovi za úplatu pomohl s řešením závazků a až o několik měsíců později mu sepsal návrh na oddlužení za 4000 korun. Nesouhlasí ani s tím, že by nemohl být advokátem a zároveň ředitelem domova důchodců. Advokátní činnost si původně pozastavil, ale později změnil názor.
„Zjistil jsem, že to nebylo na pracovní poměr, protože jsem tam jako statutární orgán. Psal jsem na Českou advokátní komoru s žádostí o obnovení činnosti a ta mi v tom vyhověla rozhodnutím, že ta funkce je slučitelná,“ řekl Stanislav.
Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO požádal advokátní komoru, aby ho kvůli údajným prohřeškům vyškrtla ze seznamu advokátů. „Jsme přesvědčeni, že člověk, který vědomě a úmyslně porušuje zákon, nemá mezi advokáty co dělat,“ podotkl Pelikán.
Stanislavovi hrozí pokuta i zákaz advokacie
Stanislav byl do roku 2016 ředitelem insolvenčního oboru ministerstva spravedlnosti, který dohlíží mimo jiné právě na dodržování pravidel oddlužování. Důvody jeho odchodu tehdy nechtělo ministerstvo komentovat.
Server Česká justice spekuloval o tom, že údajně manipuloval zkoušky insolvenčních správců. To tehdy právník odmítl. Česká advokátní komora už kárnou žalobu bývalého šéfa resortu dostala. Její projednání může trvat zhruba půl roku.
„Může být zproštěn svého kárného obvinění, anebo kárný senát rozhodne od napomenutí přes možnost udělení pokuty až do výše stonásobku minimální mzdy. Může mu být také uložen dočasný zákaz výkonu advokacie anebo rozhodnutí nejpřísnější, a to je vyškrtnutí ze seznamu advokátů, které se rovná zákazu profese,“ vysvětluje pro Radiožurnál mluvčí Iva Chaloupková.
Až 300 tisíc na pokutách
Exministr Pelikán podal dříve ještě jednu kárnou žalobu na jiného advokáta, který podle ministerstva kryl činnost oddlužovací agentury. Zatím o ní komora nerozhodla.
Pelikán podal kárnou žalobu na advokáta. Kryl podle něj oddlužovací agenturu
Číst článek
Kárná žaloba ministra spravedlnosti na advokáty se v praxi donedávna téměř nepoužívala. Před Pelikánem ji před deseti lety podal jen někdejší šéf resortu a současný šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, který postup ministerstva vítá.
„Myslím, že advokátní profese je natolik důležitá a citlivá, že nelze zavírat oči před tím, když se advokát chová neeticky, nebo když se dokonce chová v rozporu se zákony,“ říká Pospíšil.
Od poloviny minulého roku můžou jakékoliv služby v oblasti oddlužení poskytovat jen advokáti, notáři, insolvenční správci a exekutoři. U jednotlivce si smí účtovat maximálně čtyři tisíce korun bez DPH za sepsání a podání insolvenčního návrhu. Za porady s klientem a jiné nezbytné činnosti další peníze vybírat nesmí.
Kromě nich mohou návrhy sepisovat také akreditované neziskové organizace - a to zcela zdarma. Za porušování zákona už ministerstvo rozdalo několik pokut ve výši až 300 tisíc korun.