Od první přímé volby prezidenta v ČR uběhl rok, dodnes někteří kandidáti hýbají politikou
Tento víkend je to přesně rok od chvíle, kdy v Česku proběhla historicky první přímá volba prezidenta republiky. Volby se účastnilo celkem 9 kandidátů, vítězem se stal Miloš Zeman, který v březnu usedl na Hrad.
Karel Schwarzenberg zůstává šéfem TOP 09, od prosince je předsedou zahraničního výboru.
Velké zklamání z neúspěchu v prezidentských volbách pocítil statistik a politik Jan Fischer. Od července minulého roku je ale ministrem financí v Rusnokově vládě, kterou by do konce ledna měla vystřídat nová vláda Bohuslava Sobotky. Po svém odchodu z vlády Fischer nastoupí do nové práce.
Co dělají kandidáti na prezidenta rok po přímě volbě, zjistil reportér Jaroslav Gavenda
„Mám asi tři nabídky z privátního sektoru a něco ze státní správy. Ale první plán po odchodu z vlády je trochu si odpočinout, vzít si něco jako dovolenou,“ uvádí Fischer.
Jiří Dienstbier, senátor za ČSSD, je nově nominován do vlády Bohuslava Sobotky jako ministr bez portfeje pro lidská práva a jako šéf legislativní rady vlády.
Táňa Fischerová se stále věnuje občanským aktivitám a Klíčovému hnutí, se kterým neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny. Od hnutí ANO dostala nabídku, aby za ně kandidovala na uvolněné místo ombudsmana. Zřejmě to odmítne a možnost stát se ombudsmankou přenechá bývalé disidentce Anně Šabatové.
„Pokud chce kandidovat, je na to místo nejlepší. Já sice jsem v jakémsi návrhu, ale řekla bych, že bychom se o to místo neměli handrkovat. Pokud je tam Anna Šabatová, nešla bych do toho proti ní,“ tvrdí Fischerová.
Vladimír Franz se po prezidentských volbách věnuje tvůrčí a pedagogické činnosti. V současnosti uvažuje o založení občanské iniciativy.