Zubaři nemohou očkovat proti koronaviru ve svých ordinacích. Zákon to nedovoluje, říká Vojtěch

Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat proti covidu-19 ve svých ordinacích, mohou se zapojit v očkovacích centrech nebo pracovat s jiným lékařem specialistou. V iniciativě Lékaři pomáhají Česku právě zástupci stomatologů vyzvali, aby se lékaři včetně zubních přihlásili a urychlili očkování posilující dávkou vakcíny. Dlouhodobě se k očkování hlásí také lékárny, ani tam to zákon neumožňuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci

Adam Vojtěch na tiskové konferenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (...). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit,“ napsal ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) v pátek na twitteru.

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku byla aktivní už na začátku očkování v ČR, podílela se například na nastavení organizace očkování v Národním očkovacím centru v pražské O2 areně. Na výzvu z konce listopadu, aby se další lékaři přidali k očkování, se podle informací na webu do dnešního dne přihlásilo 134 ordinací a více než 1200 dobrovolníků.

Řešili jsme s iniciativou Lékaři pomáhají Česku očkování v zubních ordinacích. Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (tzv. L3). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit.

13:03 – 10. 12. 2021

7 95

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Podle dat ministerstva očkuje jen asi 3360 ordinací. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12 700. Iniciativa je vyzvala, aby se ve volném čase zapojili do očkování v očkovacích centrech nebo lidem nabídli vyhrazené časy očkování ve svých ordinacích.

Aplikovat měli zejména třetí dávky očkování. Dosavadní očkování dvěma dávkami podle odborníků po několika měsících slábne, a doporučují proto po pěti měsících podávat dávku třetí. Méně účinné jsou dvě dávky podle výrobce vakcíny Pfizer/BioNTech zřejmě také proti nové nakažlivější variantě omikron, protože obsahuje velké množství mutací. Třetí dávka ale ochranu znovu navyšuje už zhruba po týdnu.

Politici současné i budoucí vládní koalice, ale také například Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) proto očkování třetí dávkou doporučují. Je vhodné ji podat po pěti měsících. V současné době má pět měsíců po druhé dávce asi 3,7 milionu lidí a třetích dávek bylo dosud podáno jen 1,44 milionu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme