Za zbitého afghánského bojovníka padla obvinění. Z podílu na jeho smrti viní vojenská policie čtyři vojáky
Vojenská policie obvinila čtyři české vojáky z podílu na smrti afghánského bojovníka, který v roce 2018 zastřelil psovoda Tomáše Procházku. Informaci týdeníku Respekt potvrdil Radiožurnálu Hynek Olma z Krajského státního zastupitelství v Brně, které má případ na starosti. Podrobnosti ale nechtěl komentovat.
Podle Respektu policie stíhá příslušníky elitní armádní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. Dva z vojáků viní policie z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, další dva z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby.
Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil na podzim 2018 psovoda Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel.
Případ zbitého afghánského vojáka: české úřady jeho smrt začaly vyšetřovat až po 207 dnech
Číst článek
Respekt uvedl, že byl Chán podle afghánských svědků nezraněný, když ho začali dva čeští vojáci vyslýchat. Když ale muže po dvacetiminutovém výslechu předávali Američanům, měl již na těle stopy brutálního mlácení.
„Během českého výslechu se z místnosti ozývaly Chánovy bolestivé výkřiky, a když ho Češi předali svým americkým kolegům, krvácela mu tvář a měl na těle řadu podlitin,“ ocitoval Respekt svědectví afghánského tlumočníka. Češi ale tvrdí, že Chána nebili.
Vyšetřování i Američanů
Američané údajně afghánského vojáka také tloukli, kopali ho do rozkroku, dusili a mlátili s ním o zeď. Podle Respektu je z podílu na smrti Chána vyšetřováno také osm amerických vojáků, kteří ale nebyli zatím obviněni.
Dvojice českých strážných, kteří ho měli po výsleších na hodinu pod dozorem, je pak podle týdeníku viněna z toho, že mu neposkytla žádnou pomoc, přestože byl v žalostném stavu. Muž následně v polní nemocnici zemřel.
V případu byli dříve obviněni také čtyři důstojníci za to, že neohlásili trestný čin. Pražští žalobci však jejich stíhání následně zrušili a případ vrátili do stadia prověřování. Kauzu vojáků ze skupiny 601 má podle Respektu na starost Krajské státní zastupitelství v Brně.
O vyšetřování českých a amerických vojáků, kteří se údajně podíleli na zabití Chána, napsal už v listopadu 2018 list New York Times. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) tehdy ale odmítl, že čeští vojáci mají na Chánově smrti vinu.