Za překročení rychlosti dvakrát větší pokuta a čtyři trestné body. Jak novela zákona mění výši pokut?
Za přestupky v silničním provozu budou od příštího roku přísnější tresty. Za vyšší rychlost se pokuty zhruba zdvojnásobí. Řidič navíc dostane čtyři trestné body místo dosavadních tří.
„Během měření jsme vám naměřili rychlost 67 kilometrů v hodině. Je to přestupek, který je hodnocen pokutou ve výši až jeden tisíc korun a jsou s ním spojené dva trestné body,“ informuje policista řidičku během silniční kontroly.
Za překročení rychlosti dvakrát větší pokuta a čtyři trestné body. V čem novela zákona změnila výši pokut?
Po Novém roce by tato řidička zaplatila až dvojnásobek. Nebyla jediná, kdo na Teplické ulici v Děčíně jezdí příliš rychle, doplnil dopravní policista Petr Malkovský:
„Je to v podstatě takový tranzit mezi většími městy, je tu silný provoz. Vidíme, že řidiči hodně spěchají a hodně překračují rychlost. Vzhledem k hustotě provozu to vytváří nebezpečné situace.“
Za překročení rychlosti v obci loni policisté v Ústeckém kraji rozdali přes šest a půl tisíce pokut za více než čtyři a půl milionu korun. Takových přestupků je letos mnohem víc.
„Už je to více než osm tisíc přestupků a vybraná částka za pokuty je více než pět milionů 800 tisíc korun,“ popisuje Martin Sochr z krajské dopravní policie má pro vyšší čísla i vysvětlení.
130 km/h v obci
„Myslím si, že je to zvýšená činnost policie. Pokud jde o tenhle druh přestupkového jednání, je to v souvislosti s tím, že ta rychlost je obecně vnímána jako jedno z nejzávažnějších protiprávních chování v silničním provozu. No a samozřejmě to souvisí i s intenzitami silničního provozu, kdy se komunikacích pohybuje mnohem více vozidel,“ uvádí Sochr.
Větší bezpečnost i klid. Na většině silnic Amsterdamu mohou řidiči jezdit maximálně 30 kilometrů v hodině
Číst článek
Martin Sochr zmínil také některé největší přestupky v rychlosti: „Zhruba před měsícem jsme při měření rychlosti v Ústí nad Labem zjistili několik řidičů, kteří se v obci pohybovali rychlostí více než 130 kilometrů v hodině.“
Na Teplickou ulici v Děčíně se podle policistů radar rozhodně hodí. Na vyřizování přestupků poslaných z radarů by měl být úřad podle náměstka primátora Ondřeje Smíška z hnutí Náš Děčín připravený zhruba v polovině příštího roku. Kromě samotného Děčína bude totiž vyřizovat i přestupky třeba z České Kamenice anebo Rumburku, kde také chtějí radnice nainstalovat radary.
Dva až 25 tisíc korun
Ve správním řízení pak řidič za překročení rychlosti může dostat až šest bodů a pokutu od dvou do 25 tisíc korun.
„Novela zákona o silničním provozu přináší upřesnění spousty jednání, která v současné době nebyla úplně přesně definována jako protiprávní, což samozřejmě vítáme. Pokud jde o výši ukládaných sankcí, myslím si, že to odpovídá situaci v České republice a tomu, kdy se naposledy zvedaly ukládané pokuty,“ dodává k novinkám Martin Sochor z krajské dopravní policie.