NKÚ po střelbě na filozofické fakultě prověří, kolik peněz dává stát do ochrany měkkých cílů

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) letos opět prověří peníze, které stát vynakládá na systém ochrany takzvaných měkkých cílů. Jde o místa, kde se shromažďuje větší množství lidí, například školy, nemocnice nebo veřejná prostranství. Podnět mu poslali poslanci z kontrolního výboru, když projednávali závěr z předchozího obdobné prověřování z roku 2021.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova NKÚ v Praze, Holešovicích

Nová budova NKÚ v Praze, Holešovicích | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podnět v polovině ledna projednalo širší vedení NKÚ, kolegium, a rozhodlo se, že peníze státu na ochranu měkkých cílů prověří ještě letos. Sdělila to mluvčí úřadu Hana Kadečková.

„O zařazení této kontrolní akce do letošního plánu kolegium rozhodovalo i s přihlédnutím k závažnosti zjištění z předcházející kontroly a zároveň s přihlédnutím k novým skutečnostem reagujícím na prosincovou tragickou událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,“ uvedla mluvčí.

Tragický incident se odehrál loni 21. prosince. Vrah tehdy zastřelil 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 lidí zranil.

Komplexní ochrana

O dva týdny dříve projednávali poslanci z kontrolního výboru závěr NKÚ z kontroly z roku 2021. Úřad prověřoval, jak ministerstva vnitra, kultury a zdravotnictví rozdělovala v letech 2016 až 2021 peníze státu na systém ochrany měkkých cílů. Dospěl tehdy k závěru, že v Česku stále chybí komplexní systém ochrany těchto cílů před teroristickými útoky.

23:49

Zákon o zbraních je přísný dostatečně. Stačilo by striktně jej dodržovat, míní střelecký instruktor

Číst článek

Ministerstva na příslušné investiční programy vynaložila v letech 2019 až 2021 celkem 194 milionů korun z plánovaných 347 milionů Kč. Kontroloři se zaměřili nejen na způsob přidělování dotací, ale i na to, jak se ministerstvům dařilo plnit stanovené cíle nebo vyhodnocovat dopady rozdělených peněz.

„Přestože se ČR tímto tématem zabývá od roku 2010, resorty stále nezačaly s podporou investic, které mají vést k ochraně měkkých cílů a umožnit jim reagovat v případě útoku tak, aby byly škody minimalizovány,“ uvedl tehdy NKÚ.

Reakce vnitra

Ministerstvo vnitra tehdy v reakci uvedlo, že kontrola byla zaměřena na podporu zvýšení odolnosti měkkých cílů, nikoliv na celý systém. Ministerstvo kultury podotklo, že postupovalo v souladu s pokyny ministerstva vnitra.

Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást (Piráti) v prosinci poslancům řekl, že ministerstvo zmapovalo 57 měkkých cílů ve své správě - a to včetně tak rozsáhlých objektů, jako je třeba Památník Terezín. Podle jeho názoru je zmapovalo dostatečně.

Rakušan chce upravit pravidla pro majitele zbraní. Prodejci budou muset hlásit větší a podezřelé nákupy

Číst článek

Náměstek ministra vnitra Radek Kaňa (ODS) před výborem uvedl, že ministerstva postupovala v souladu s vůlí vlády, která byla vyjádřena jejími usneseními, a ta jsou pro úřady závazná.

Podle prosincového vyjádření předsedy kontrolního výboru Radovana Vícha (SPD) lze říct, že ministerstva vnitra, kultury i zdravotnictví, kterých se kontrola týkala, neznají počet měkkých cílů, u nichž došlo ke zvýšení jejich ostrahy.

Problém podle něj spočívá v tom, že chybí definice ochrany měkkých cílů a nikdo pořádně neví, co měkký cíl vlastně je. Municipality ani jednotlivá ministerstva podle něj nemají přehled, co to jsou měkké cíle, a jaké peníze na jejich ochranu můžou čerpat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme