NERV chce podpořit ty nejlepší ve studiu na zahraničních univerzitách
Národní ekonomická rada vlády (NERV) chce navrhnout kabinetu Petra Nečase (ODS), aby podpořil vynikající studenty a vysílal je na prestižní zahraniční univerzity výměnou za to, že pak budou například dva roky pracovat ve státní správě. Podle Hospodářských novin s touto myšlenkou souhlasí mimo jiné i ministr školství Josef Dobeš (Věci Veřejné).
„Inspirovali jsme se v zahraničí. Je zvláštní, že stát dosud nebyl schopen podpořit tu úzkou skupinu nejnadanějších mladých lidí, kterých má každá země tak málo,“ podotýká ekonom a člen NERVu Daniel Münich.
Podle něj zatím není jasné, o kolik studentů půjde, protože studium na nejšpičkovějších amerických univerzitách je velmi drahé a náročné. „Čím více lidí budeme chtít podpořit, tím méně peněz zbude na jednoho člověka,“ přiznává Münich.
Takzvaného „odlivu mozků“ se však ekonom neobává. Podle něj nepůjde o velký počet studentů, ale jen o opravdové „superstars“. Také vidí v tom, že by talentovaný člověk v zahraničí zůstal i určitou výhodu. „ Samozřejmě hrozí, že se ti lidé už nikdy nevrátí, ale je možné smluvně zakotvit jejich povinnost vůči českému státu, což asi ani nebude fungovat vždy. Ale pokud student zůstane v zahraničí, obvykle takto špičkový člověk udržuje kontakty s rodnou zemí, pomáhá s přístupem do projektů a vzdělávacích činností i spoustě jiným Čechům, kteří by jinak neměli šanci,“ tvrdí ekonom.
Jak také sám potvrzuje, absolventi zahraničních škol pak nutně nemusí pracovat jen ve státní správě, ale také například v českém akademickém univerzitním systému jako špičkoví vědečtí pracovníci.
„Přicházíme i o mnoho kvalitních lidí, kteří vystudovali i na průměrných zahraničních školách, pak se ale nechtěli vrátit, protože v akademickém sektoru nenašli dostatečně zajímavé podmínky pro svoji další kariéru. Podle ekonoma Mnicha je sice důležité také investovat do kvalitních škol u nás, je ale třeba myslet i na podporu dalších, „normálních“ vysokoškoláků. „Nesmíme zapomenout na to, že i pro ně musí být prostředí univerzity přitažlivé,“ dodává.
Za nejkvalitnějším vzděláním zatím jen do zahraničí
Problém podle něj není jen v nedostatku peněz a donátorů v českém vysokoškolském vzdělání. „Jde o to, aby peníze od státu šly tam, kde je skutečná kvalita a aby k ní motivoval. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby kvalitní vzdělání mohli lidé získat tady, protože sutina by se pak mohlo zúčastnit více lidí. Je to ale běh na dlouhou trať a teď těm nejlepším nezbývá než se vydat do Británie či USA,“ myslí si Daniel Münich.
„Je velká šance, že by si lidé na nejlepší zahraniční vzdělání půjčili doma, což by mohlo fungovat jak pro ty ´superstars´, tak pro ostatní kvalitní studenty,“ uzavírá ekonom a člen NERVu Daniel Münich. V horizontu několika let tak bude možné přemýšlet o i půjčkách pro české studenty odjíždějící do zahraničí. Stalo by se tak prý v rámci zavedení univerzální studentské půjčky na vzdělání, kterou nyní současná vládní koalice plánuje.