Nepoctiví realitní makléři mají zmizet z trhu. Vláda chystá přísnější pravidla
Vláda chce regulovat počet realitních makléřů, kteří působí v Česku na trhu s nemovitostmi. Pomoci má nový zákon, který zavede pro makléře například povinné pojištění za škodu, zvýší nároky na kvalifikaci a stanoví pravidla pro úschovu peněz.
„Stačí 18 let a čistý trestní rejstřík. Žádné vzdělání není třeba,“ popisuje generální sekretář z Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka, co je v Česku zatím potřeba k tomu, aby lidé mohli podnikat na trhu s nemovitostmi.
Kolik makléřů v Česku je, prý nikdo neví. Jde totiž o nepojmenovanou volnou živnost. „Je to jedna z živností mezi osmdesáti dalšími. Týkat se může až dva a půl milionu lidí. Dokud to byla jen volná živnost, počítalo se s tím, že bylo vydáno asi 18 tisíc živností na realitní činnost, což je i tak obrovské číslo,“ podotýká Borůvka.
Vláda připravuje zákon, který zpřísní pravidla pro realitní makléře. Podle Jana Borůvky z Asociace realitních kanceláří, ale některé důležité věci neřeší
Jistý druh autoregulace prý na trhu existuje. Přísnější pravidla platí třeba pro členy profesních asociací. „Musí být pojištěni, musí se pravidelně certifikovat a vzdělávat. Bez toho nemůže zůstat členem. Musí se také podřídit sankčnímu řízení, pokud dojde k pochybění,“ vypočítává Jan Borůvka.
Asociace realitních kanceláří na nepoctivé jednání některých kolegů upozorňovala v minulosti opakovaně. Popud ke změně ale podle Borůvky vzešel až poté, co některé realitní kanceláře defraudovaly peníze klientů.
Zákon o poskytování služeb realitních zprostředkovatelů by podle Borůvky neměl upravit pouze pravidla ohledně transakcí za nemovitosti.
"Řeší to jiné zákony. Finanční prostředky zpronevěřují i jiné subjekty. Ví se třeba o advokátech, kteří si ponechali peníze svěřené do úschovy,“ vysvětluje. Mnohem větší problém prý je, že makléři neposkytují klientům takové služby, které od nich spotřebitelé očekávají.
„Zákon nespecifikuje přesně, co by realitní činností mělo být. Není stanoveno to, co klienti od realitních kanceláří dostanou,“ dodává Jan Borůvka.
Zákon, která upraví činnost realitních makléřů, připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Prosadit chce například to, aby se realitní činnost přesunula z volných do vázaných živností. Žadatelé budou muset nově prokázat profesní způsobilost.
Každý realitní makléř by měl být také pojištěný. Prostředky klientů by měly být na zvláštním vázaném účtu, aby byly chráněné v případě krachu makléře. A smlouvy budou mít přesně dané povinné náležitosti.
Nový zákon měl původně vstoupit v platnost v roce 2017, vláda se jím bude zabývat zřejmě až v prosinci 2016.