Nemocnice Na Homolce se bude věnovat léčbě akutní bolesti
Lidé v českých nemocnicích prý často trpí bolestí po operaci zbytečně. Potýká se s ní přitom celých sedmdesát procent pacientů. Tlumící léky totiž dostávají spíš podle zvyklostí příslušného oddělení nebo podle rozpisu hodin. S tímto problémem se jako jedna z prvních v republice snaží vypořádat pražská nemocnice Na Homolce, kde se bude expertní tým věnovat právě léčbě akutní bolesti.
„Snažili jsme se navrátit naší péči o pacienty rozměr lidství a navrátit zpětnou vazbu od našich pacientů k tomu, jak se cítí a jak každý vnímá bolest. Úkolem expertního týmu bude toto monitorovat,“ popsal primářem anesteziologicko-resuscitačního oddělení v nemocnici Na Homolce Milan Štern.
Podle něj pacienti bolestí trpí často zbytečně. „Je to možná trochu o čase a o ochotě změnit zavedené postupy, které jsou třeba ne úplně v pořádku,“ poznamenal Štern s tím, že nemocnice Na Homolce dokonce zaměstnala speciální zdravotní sestry, které se léčbě bolesti výhradně věnují.
Zjistit individuální potřeby pacienta přitom není jednoduché, každý totiž vnímá bolesti jinak. „Pacient sám musí říct, jak ho to bolí a musíme se k tomu opakovaně vracet. Podle toho, jak nám bolest popisuje, jí léčit,“ vysvětlil primář ARO.
Léčba bolesti přitom podle něj může významně přispět i samotnému hojení pooperačních ran. „Zrychlí se i rehabilitace. Když například člověk špatně odkašlává, tak se v něm může hromadit hlen a velmi rychle může dostat zápal plic, celkový stav se zkomplikuje, hojení se zpomalí. Půjde později domu a jistě nebude tak spokojený,“ dodal Milan Štern.