Nelegální vývoz léků prověří komora. Za jejich nedostatek ale může legální export, upozorňuje
Lékárnická komora v případech nelegálních vývozů léčiv prošetří zodpovědnost odborných zástupců a vedoucích lékárníků, informovali zástupci komory. Lékárníkům v případě provinění může hrozit pokuta i vyloučení z komory. Potřebné je také omezení legálních vývozů léků, jejichž prostřednictvím z tuzemského trhu mizí několikanásobně vyšší množství medikamentů, upozorňuje komora.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) tento týden uvedl, že lékárny nelegálně vyvezly léky v hodnotě přes 149 milionů korun. Prohřešky ústav odhalil především v loňském roce a vyměřil za ně pokuty ve výši 34 milionů korun. Většina z nich nenabyla právní moci.
Lékárnická komora kontroly SÚKL vítá a vyžádá si od ústavu podklady, které pak prošetří její disciplinární orgány. Pokud by se u některých lékárníků prokázalo provinění, může jim komora udělit pokutu nebo je může podmínečně či trvale vyloučit. Lékárník mimo komoru by pak nesměl v Česku pracovat v lékárně. Ne vždy je ale provozovatel lékárny zároveň lékárník.
Lékárny si našly nový milionový byznys. Nelegálně vyvážejí léky do zahraničí
Číst článek
Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, přičemž v roce 2015 se podle lékového ústavu legálně vyvezlo 6,3 milionu balení za tři miliardy korun. Hodnota legálně vyvezených léků je tedy asi dvacetinásobná ve srovnání s odhalenými nelegálními vývozy.
Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby je proto potřeba přijmout opatření, která legální exporty omezí a zajistí léky pro lékárny nejlépe do dvou dnů od objednání.
Léky do dvou dnů
„Drtivá většina lékárníků se setkává s nedostatkem některých léků. Za mnoho výpadků mohou právě reexporty - doplácejí na ně pacienti 2800 lékáren v ČR a také lékárníci, kteří jim musí shánět důležité léky po jednotlivých kusech a vysvětlovat, proč nejsou k dispozici ihned," uvedl Chudoba.
Proti dvoudenní lhůtě na dodání léků do lékáren, která měla být součástí novely zákona o léčivech, se ale v prosinci postavili senátoři a vrátili zákon, který má bránit především reexportům léků, zpět do sněmovny.
Lhůtu odmítla i Česká asociace farmaceutických firem a antimonopolní úřad, podle nichž by byla v rozporu s principy hospodářské soutěže i s pravidly jednotného trhu EU.
Lékárníci se senátní úpravou nesouhlasí, podle Chudoby podporuje stávající monopolizaci distribuce léků, kdy nejsou léky dodávané podle potřeb pacientů, ale podle vztahů distributora s lékárnou.