Někteří kandidáti na Hrad prý špatně započítávají příspěvky na kampaň
Narychlo psaný zákon o přímé prezidentské volbě už přinesl problémy v podobě soudních pří kolem petičních listin. Další potíže možná přijdou kvůli financování prezidentských kampaní, které zákon také podrobně nedefinuje. Transparency International upozorňuje, že někteří kandidáti účtují náklady a výdaje špatně a ve skutečnosti už se blíží k čtyřicetimilionovému limitu, povolenému na kampaň v prvním kole volby.
Transparency International poukazuje na možný problém se slevami na inzerci v médiích, které jednotliví kandidáti získali.
Podle šéfa organizace Davida Ondráčky prováděcí zákon k prezidentské kampani jasně říká, že co bylo poskytnuto bezplatně nebo za nižší než obvyklou cenu, by měl kandidát do svého limitu započítat právě jako obvyklou cenu.
O financování prezidentské kampaně mluvil na Rádiu Česko šéf Transparency International David Ondráčka.
„Takže ti kandidáti, kteří tvrdí, že získali padesáti, sedmdesáti nebo dokonce devadesátiprocentní slevu třeba na reklamu v médiích nebo na billboardech, tak by podle nás měli započítávat tu částku celou. A tady se dostáváme do situace, že někteří z nich už v tom případě vyčerpali velkou část toho čtyřicetimilionového limitu a otázka je, jestli by v další části kampaně neměli být už úplně neviditelní,“ říká Ondráčka.
Transparency International sleduje, jak průhledné financování kampaní je. Zda kandidáti zveřejňují všechny dary a informace o sponzorech, zda jsou úplné, zda jsou zveřejňovány všechny výdaje třeba na reklamu či zda jsou uvedeni všichni spolupracovníci.
Na základě těchto a podobných kritérií, celkem je jich třináct, organizace sestavila žebříček kandidátů, který zveřejňuje na webu transparentnivolby.cz.
K dnešnímu datu hodnotí web za transparentnost kamapně nejlépe Jana Fischera (93 %) před Karlem Schwarzenbergem (83 %) a Zuzanou Roithovou (63 %). Na opačné straně žebříčku jsou Tomio Okamura (12 %), Jana Bobošíková (21%) a Vladimír Franz (28 %).
„Budeme v tom monitoringu pokračovat dál až do samotného termínu voleb. Chceme tlačit kandidáty do toho, aby zveřejňovali mnohem více a šli nad rámec toho, k čemu je tlačí zákon,“ řekl Ondráčka.
Nejvíc zatím za kampaň utratil Fischer
Hlavní část kampaně teprve přijde, zatím hlavní kandidáti utratili za vábení voličů souhrnně desítky milionů korun.
Podle čerstvého průzkumu společnosti Admosphere má zatím nejdražší kampaň Jan Fischer, jehož podporuje především miliardář Tomáš Chrenek. Fischer za svou prezidentskou kampaň zatím utratil asi 26 milionů korun.
Miloš Zeman, Přemysl Sobotka a Karel Schwarzenberg, který je v počtu milionových přispěvatelů další oblíbenec českých podnikatelů, dosud utratili zhruba 11 až 12 milionů korun. Výdaje ostatních kandidátů jsou lehce nad nebo i hluboko pod 5 miliony korun.
V souvislosti s financováním kandidátů už se objevily první vážné pochybnosti. Deník Mladá fronta Dnes před pár dny psal o podivném financování Zemanovy strany SPOZ, konkrétně o falešných sponzorech.
„Tady jsou další otazníky, protože zrovna Miloš Zeman velkou část těch věcí nebo peněz získává přes stranu Zemanovci a přes Sdružení přátel Miloše Zemana,“ podotkl Ondráčka.
Transparency International se podle něj snaží propátrávat, co za jednotlivými příspěvky může být. Šéf organizace však připouští, že to má své limity.
„Limit těchto monitoringů je v tom, že musíme vycházet z otevřeně zveřejňovaných dat ze samotných transparentních účtů jednotlivých kandidátů a velmi často se tam nedozvíte vše, co se v dané kampani odehrává,“ podotkl Ondráčka.
Miloš Zeman tvrdí, že jeho prezidentská kampaň bude transparentní.