Prověrka Národní sportovní agentury má dohru. Nejvyšší kontrolní úřad podal trestní oznámení
Nejvyšší kontrolní úřad podal kvůli zjištěním při své kontrole Národní sportovní agentury trestní oznámení. Vyplývá to z oznámení na jeho webu. Mluvčí úřadu Hana Kadečková uvedla, že oznámení úřad podal již 22. února Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Z prověrky kontrolorů vyplynulo, že sportovní agentura nesledovala a nekontrolovala využití dotací a dodržování stanovených podmínek.
Výsledky kontroly Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil koncem dubna, kdy v tiskové zprávě informoval, že ministerstvo školství a Národní sportovní agentura (NSA), které v letech 2019 až 2022 vydaly ze státního rozpočtu na podporu sportu 26,5 miliardy korun, v některých případech nepostupovaly při poskytování dotací transparentně.
Ministerstvo tehdy připustilo, že při výběru příjemců dotací mohlo v některých případech dojít k dílčímu pochybení. Agentura v reakci na to sdělila, že za kontrolovaný časový úsek nenese odpovědnost její současné vedení a zveřejněné výsledky respektuje.
Miliardy bez kontroly. Národní sportovní agentura nehlídala, jak se nakládá s dotacemi, kritizuje úřad
Číst článek
„Na zjištěné nedostatky Národní sportovní agentura reagovala již v průběhu kontroly přijetím celé řady nápravných opatření, která jsou průběžně implementována do operativní činnosti NSA i vnitřního kontrolního systému,“ napsala agentura v dubnu na svém webu.
Nyní NSA uvedla, že o trestním oznámení aktuálně nic neví. „Národní sportovní agentura v tuto chvíli oficiálně neobdržela informace o obsahu trestního oznámení, tudíž se k jejímu znění a případnému dalšímu postupu nemůže jakkoliv konkrétně vyjádřit,“ uvedla na webu.
Doplnila, že nejkonkrétnějším zjištěním NKÚ s možnou finanční škodou bylo bezplatné využívání pozemků v Harrachově. „To současné vedení NSA již napravilo, a to včetně úhrady dlužného nájemného za kontrolované období v zákonné lhůtě tří let zpětné možnosti finančního vypořádání nájemních vztahů,“ napsal úřad.
‚Nepostupovala podle zákona‘
Národní sportovní agentura byla zřízena v srpnu 2019 a převzala činnosti, které do té doby vykonávalo ministerstvo školství. Prvním šéfem NSA byl Milan Hnilička, který byl od roku 2017 do ledna 2021 poslancem za hnutí ANO. V květnu 2021 ho v čele agentury nahradil Filip Neusser a na začátku prosince 2022 se předsedou NSA stal Ondřej Šebek.
Kaderka nás měl za nepřátele a lháře. Kdo s námi mluvil, ten na to doplatil, popisuje reportér Janoušek
Číst článek
Přínosem vzniku agentury mělo být posílení transparentnosti a zavedení funkčního systému vyhodnocování využití poskytnutých podpor. Podle NKÚ ale očekávané přínosy „nebyly naplněny“ a agentura například nevyhodnocovala, zda vynakládané výdaje vedly k zastavení poklesu tělesné zdatnosti dětí a mládeže, k zastavení růstu nadváhy a obezity u dětí a mládeže nebo ke snížení ekonomické spoluúčasti rodin ve sportu, což patří mezi priority vynaložených podpor.
NKÚ odhalil nedostatky také v hospodaření NSA. Podle kontrolorů například neodůvodněně snížila výnos z majetku minimálně ve výši půl milionu korun, když umožnila původním nájemcům, aby část sjezdového a skokanského areálu v Harrachově bezúplatně užívali i po ukončení platnosti nájemních smluv.
Podle nich se to týkalo šesti ze 46 pozemků. Ke zbylým 40 pozemkům pak neměla NSA podle NKÚ v kontrolovaném období uzavřeny žádné nájemní smlouvy, přitom je také prokazatelně využívaly jiné subjekty. Na pozemcích NSA byla třeba lanová dráha, která je celoročně v provozu, hotel či stánky s občerstvením.
Agentura podle závěru kontrolorů nepostupovala podle zákona ani při zadávání veřejných zakázek na nákup služeb a pořízení majetku. „Po celou dobu kontrolovaného období uzavírala smlouvy a objednávky, proplácela faktury a vyplácela dotace, aniž by dodržela zákonné schvalovací postupy. Nezavedla funkční vnitřní kontrolní systém, aby zajistila hospodárný, efektivní a účelný výkon státní správy,“ uvedl v dubnu Nejvyšší kontrolní úřad.