Nadace již pro zasažené obce tornádem vybraly přes 150 milionů korun. Pomoc chtějí koordinovat
Sbírka Nadace Via na pomoc zpustošeným jihomoravským obcím vynesla za necelých 24 hodin více než 100 milionů korun. „Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu,“ řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Nadace Via uvolní část shromážděných peněz na okamžitou pomoc zasaženým obcím. Rozdělení zbytku bude koordinovat s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi. Podle nadace jde o rekordní vlnu solidarity.
Důležité je, aby lidé cítili podporu nejen v prvních hodinách, říká starosta Lužic, které zasáhlo tornádo
Číst článek
„Ukazuje to především neuvěřitelnou štědrost Čechů, kteří se dokázali semknout již při podobných přírodních katastrofách v minulosti a také během koronavirové pandemie. Rekordní výtěžek sbírky je umožněn také technologickým posunem, k němuž došlo v poslední době v on-line dárcovství,“ uvedl Mihalco. Nadace Via využila platformu pro on-line dárcovství Darujme.cz.
Další kroky nadace koordinuje s krizovým štábem Jihomoravského kraje. V první fázi uvolní 20 milionů na okamžitou pomoc zasaženým obcím a jejich obyvatelům a v další fázi sladí postup pomoci také s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi, které rovněž vyhlásily charitativní sbírky na pomoc zpustošenému regionu.
Koordinovaná pomoc
„Obce i lidé teď řeší akutní následky katastrofy a nejsou ve stavu, kdy mohou okamžitě přijmout peníze. Chceme pomoci rychle, ale uváženě a koordinovaně s ostatními aktéry, tak aby pomoc byla správně zacílená a šla do správných rukou,“ doplnil Mihalco.
Ve spolupráci s Jihomoravskou komunitní nadací, která v oblasti dlouhodobě působí, pak Nadace Via plánuje podporu projektů, které pomohou region znovu postavit na nohy a vrátit život do zasažených obcí.
Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikaly v uplynulých 24 hodinách po celé zemi, na dárcovských kontech rychle přibývaly peníze. Lidé přispívají přes Diecézní charitu Brno, která měla v pátek večer vybráno více než 50 milionů korun, prostřednictvím Diakonie, Člověka v tísni nebo Konta Bariéry. Transparentní účet zřizuje také Jihomoravský kraj.
Velkou vlnu solidarity vyvolaly v České republice například katastrofální záplavy v roce 2002. Na účtu organizace Člověk v tísni SOS povodně se sešlo více než čtvrt miliardy korun. Po zemětřesení na Haiti v roce 2010 Češi během tří měsíců poslali na sbírky 130 milionů korun, po zemětřesení v Nepálu v roce 2015 se sešlo přes 30 milionů korun. Peníze ale posílali třeba také na oběti střelby v Ostravě v prosinci 2019, za čtyři měsíce se vybralo osm milionů korun.