Na pražském letišti odhalili gobelín věnovaný Václavu Havlovi

Gobelín věnovaný bývalému prezidentovi Václavu Havlovi zdobí pražské letiště. Čtyři krát pět metrů velké dílo je vystavené v odletové hale terminálu 2. Visí nad skenery a rentgeny, kterými cestující procházejí dál do prostoru letiště a znázorňuje hejno ptáků, kteří vytvářejí tvar postavy letící nad Prahou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gobelín na počest Václava Havla odhalili na pražském letišti

Gobelín na počest Václava Havla odhalili na pražském letišti | Zdroj: ČTK

Ilustraci, která byla předlohou pro tapiserii, vytvořil český výtvarník Petr Sís. Původně vyšla v pamětním vydání Hospodářských novin po úmrtí Václava Havla.

„Já jsem pracoval na knížce, která se jmenovala Sněm ptáků, tak jsem pořád kreslil, jak ptáci letí a hledají svého krále, a najednou mě napadla ta věc, že ti ptáci by mohli vytvořit formu člověka, který prolétává v jednom krátkém okamžiku nad nějakým místem,“ popisuje vznik ilustrace autor Petr Sís.

Přehrát

00:00 / 00:00

U slavnostního odhalení gobelínu na počest Václava Havla byl i reportér Petr Medek

Cena gobelínu se vyšplhala na 1,5 milionu korun. Na jeho vytvoření se finančně podíleli hudebníci Bono a The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono, aby tak Havlovi vzdali hold.

S nápadem ale přišel Bill Shipsey z organizace Amnesty International. Na slavnostním odhalení řekl, že Česko může být hrdé na dva své prezidenty filozofy – Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla.

„Podle mě udělal Václav Havel svým jemným, odhodlaným, inteligentním a nenásilným způsobem pro spojení 27 zemí Evropské unie, která se stále rozrůstá a která v Oslo získá Nobelovu cenu míru, víc než kdokoli jiný,“ prohlásil Shipsey.

Obraz tkali dva mistři v jihofrancouzském Aubussonu. Práce jim zabrala téměř jeden rok.

Kromě tvůrců se ceremoniálu zúčastnila řada osobností kulturního i politického života. Nechyběl ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který vyjádřil politování nad tím, že impuls i peníze na vytvoření gobelínu přišel ze zahraničí.

Zároveň dodal, že Václava Havla bude líp připomínat umělecké dílo než pamětní deska nebo busta.

Petr Medek, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme