Černochová odvolala už tři šéfy vojenských podniků. Poslanci požadovali vysvětlení personálních změn
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odvolala ředitele už třetího vojenského podniku. V polovině listopadu skončil ředitel Vojenského technického ústavu. Výměna vedení za poslední rok potkala i Vojenský opravárenský podnik a Vojenské lesy a statky. Personální změny teď muselo ministerstvo vysvětlovat poslancům na Výboru pro obranu.
Před výbor pro obranu předstoupil náměstek ministryně obrany Filip Říha, aby personální změny vysvětlil. Největší diskuse se vedla kolem změn právě ve Vojenském technickém ústavu, kde dokonce část zaměstnanců podpořila v listopadu odvolaného ředitele Petra Novotného peticí.
Náměstek Říha, který ministryni na výboru zastupoval, řekl, že petice nemohla změnit rozhodnutí Novotného odvolat.
Armáda si musí nejdřív ujasnit, co potřebuje, ne měnit věci ze dne na den, žádá poslanec Růžička
Číst článek
„Třetina zaměstnanců vyjádřila lidskou podporu řediteli Novotnému. Na řešení propojenosti problémů, které z pohledu řadového zaměstnance nebylo možné vidět, to ale pohled neovlivní,“ uvedl Říha.
Podle něj ředitel Novotný manažersky pochybil, když nekomunikoval se zaměstnanci, odboráři, vedením firmy, ale i armády.
„Dlouhodobě byl upozorňován na to, že si stěžují zástupci armády, že s nimi nekomunikují, že nejsou řešeny problémy ve strategických projektech. Nejvyšší vedení mě žádalo o nápravu a já jsem ji požadoval,“ vysvětlil.
Reakci Petra Novotného se Radiožurnálu nepodařilo získat, na zaslaný e-mail nereagoval. Vojenský technický ústav teď dočasně řídí Libor Tomolya, dosavadní šéf odštěpeného ústavu letectva a protivzdušné obrany.
Další odvolání
Už na konci loňského roku odvolala ministryně z funkce ředitele státního podniku Vojenské lesy a statky České republiky a na konci května skončil i ředitel Vojenského opravárenského podniku, který poskytuje služby pro českou armádu.
„Byli jsme ujištěni, že je situace stabilizována a neprojeví se v tendrech, které podniky realizují.“
Lubomír Metnar (předseda výboru pro obranu, ANO)
Předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar z hnutí ANO po jednání výboru řekl, že personální změny jsou v pravomoci ministryně, a tak informace vzali na vědomí.
„Byli jsme ujištěni, že je situace stabilizována a neprojeví se v tendrech, které podniky realizují,“ uvedl bývalý ministr obrany Metnar.
Vojenský opravárenský podnik by měl například vyrábět podvozky pro nová vozidla pěchoty CV90, které stát plánuje nakoupit od švédského výrobce za desítky miliard korun.