Ministryně Marksová odmítla, že by chtěla zvýšit platy úředníků o čtvrtinu

Ministryně práce Michaela Marksová z ČSSD odmítla ve vysílání Českého rozhlasu, že by požadovala zvýšení platů státních úředníků o 25 procent. V sobotu o tom informovala Mladá fronta Dnes. Podle ministryně pocházejí údaje jen z pracovního materiálu, který se týkal obecně odměňování lidí ve státní službě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Jedna z těch myšlenek je ta, zda se má, nebo nemá plošně zvýšit odměňování. Ale jsou to pouze varianty. Pro mě rozhodně 25 procent není reálných, určitě to neprosazuji," řekla ministryně práce Michaela Marksová.

„Ale musím říct, že v materiálu, který se dělal velice narychlo, zůstalo, že ministerstvo práce a sociálních věcí, stejně jako odbory tu variantu podporuje,“ dodala Marksová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyplácení nedoplatků za poslední tři roky soudcům a žalobcům bude jednat koaliční rada, státní rozpočet by to stálo 1,7 miliardy korun

Stát by měl podle Soudcovské unie respektovat soudní rozhodnutí, podle kterého by měli soudci a žalobci dostat zpět nedoplatek mezd za poslední tři roky. Unie tak reaguje na snahy premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. Ten hledá cestu, jak zároveň naplnit výrok Nejvyššího správního soudu a nepoškodit veřejné rozpočty.

Soudcovská unie nechce do kauzy kolem platů před jednáním vlády zasahovat. Její viceprezident Tomáš Novosad ale připomíná: „Jsme právní stát a jedním z významných znaků právního státu je, že ctí soudní rozhodnutí.“

Stejně jako Soudcovská unie vidí řešení vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. „Já si především myslím, že musíme najít právní řešení. Žijeme v právním státě, tak musíme respektovat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, popřípadě to dát k Ústavnímu soudu,“ řekl vicepremiér Bělobrádek.

Naopak Hnutí Ano je připravené premiéra v jeho snaze dvou miliardový doplatek soudcům nedat, podpořit.

Jednat o tom bude, jak řekl šéf poslanců z hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, ve středu koaliční rada: „Věřím tomu, že najdeme nějaký společný kompromis, abychom nezatížili státní rozpočet.“

Ještě před jednáním vlády a koaliční rady se premiér Sobotka sejde s příslušnými ministry a právními experty.

Soudci by si mohli polepšit o několik tisíc měsíčně

Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že ministerstvo práce soudcům špatně počítá platy. Verdikt otevírá cestu k tomu, aby si soudci přilepšili o několik tisíc měsíčně. V případě zpětného vyplácení platů za poslední tři roky by státní rozpočet přišel o zhruba 1,7 miliardy korun.

„Já se nedomnívám, že soudci jsou právě sociálně nejpotřebnější kategorie obyvatel ČR, kterým bychom měli vyplatit 1,7 miliardy korun zpětně za uplynulé tři roky. To je obrovská suma, která bude vyplacena velmi omezenému okruhu zaměstnanců veřejného sektoru,“ vyjádřil se k rozhodnutí soudu Bohuslav Sobotka.

Ve středu mají ministryně práce Michaela Marksová a ministryně spravedlnosti Helena Válková navrhnout, jak na rozsudek Nejvyššího soudu reagovat. Ministerstvo práce se nedávno nechalo slyšet, že je připravené se verdiktem řídit. Ministryně Válková doufá, že se peníze v rozpočtu najdou.

Více peněz by dostali všichni soudci. Zatím ale není jasné, jestli by je plošně vyplatilo ministerstvo spravedlnosti, nebo jestli by soudci museli jednotlivě podávat žaloby každý za sebe.

Podle nového předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala chystají soudci v nejbližších dnech společné prohlášení o tom, jak budou postupovat.

Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme