Ministr vnitra Pecina: Červíček musel počítat s tím, že tato situace může nastat
Česká policie má ode dneška dva policejní prezidenty. Ministr vnitra v demisi Martin Pecina vrátil do služebního poměru Petra Lessyho, kterého vzápětí - až do vyřešení tohoto dvojvládí - poslal na dovolenou. Stávající policejní šéf Martin Červíček odmítl sám rezignovat, nevidí pro to důvod. Trvá na tom, aby ministr vyřešil současnou situaci zákonnými prostředky, tedy ve správním řízení. Pecina tvrdí, že Červíček musel počítat s tím, že současná situace jednou může nastat.
Martin Červíček tvrdí, že řídí policii podle svého nejlepšího svědomí. Nevidí důvod pro to, aby odcházel. Vy si myslíte, že hlavním důvodem pro jeho odchod by mělo být, že je ve své funkci neopodstatněně, neprávem?
Já jsem pana Červíčka nikdy veřejně nekritizoval za výkon jeho funkce. Myslím si, že policie pod jeho vedením funguje dobře. Jeho slova mě dnes trochu překvapila. Já jsem mu skutečně vytýkal řadu věcí, ale vždy to bylo buď na poradě, nebo mezi čtyřma očima. Nikdy jsem tak nečinil veřejně. V tak velkém sboru se samozřejmě problémy najdou.
Ministr vnitra v demisi Martin Pecina na Radiožurnálu vysvětloval své rozhodnutí vrátit Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta
Pan brigádní generál Červíček žije v tom, že před rokem a půl se dostal do funkce po odvolání pana Petra Lessyho, který se soudil. Ten soud nějakým způsobem dopadl a pan policejní prezident Červíček musel prostě počítat s tím, že ta situace jednou může nastat. Já to samozřejmě budu řešit zákonnými prostředky, zahájím správní řízení a musím nějakým způsobem rozhodnout.
Chtěl jste po Martinu Červíčkovi, aby nějakým způsobem – na poradě, nebo mezi čtyřma očima, jak jste sám řekl – odvolal šéfy tří krajských policejních ředitelství Zlínského, Olomouckého a Jihočeského kraje? A taky šéfa protikorupční policie?
Podívejte, abych nějakým způsobem řešil šéfa jihočeské policie, to jsem udělal ihned potom, co jsem nastoupil do funkce. Důvod byl jasný. Tenkrát byla nezvládnutá situace v Českých Budějovicích. A když jsem byl na jednání pana plukovníka Heřmana se starostou Českých Budějovic, tak to bylo až nedůstojné, jak se k sobě ti pánové chovali.
A já jsem říkal, toto bys měl, pane policejní prezidente, nějakým způsobem řešit. To je pravda, je to pět měsíců. Upřímně řečeno, on to nijak nevyřešil a já už jsem na to prakticky zapomněl, kdyby mi to dneska nepřipomněl.
Česko má dva policejní prezidenty. Ministr vnitra vrátil do funkce Lessyho
Číst článek
Takže se nesnažíte o změny ve vedení policie? Neúkolujete v tomto směru pana Červíčka?
Já jsem mu řadu věcí vytýkal, zejména to byly věci, kdy si stěžovali samotní policisté policejní ombudsmance, která mi nosila podněty a já jsem je s policejním prezidentem probíral. A ty útvary, o kterých hovoří, jsou problematické. Rezolutně popírám, že bych chtěl někdy řešit šéfa Olomouckého kraje, protože pana plukovníka Skříčila jsem si vždy vážil.
Ty ostatní připomínky – tam se pan policejní prezident v zásadě nemýlí. K těm útvarům jsem skutečně připomínky měl. Ale já jsem za policii odpovědný jako ministr, já nad těmi lidmi nemám personální pravomoc.
Proč jste neposlechl doporučení poradní komise, která Vám radila, abyste v případu Petra Lessyho počkal na rozhodnutí správního soudu?
Červíček: Nevidím důvod, abych odstupoval. Situaci musí vyřešit ministr vnitra
Číst článek
Protože by ta nejistota trvala další dva tři měsíce…
A toto není nejistota? Když se vlastně neví, kdo je policejní prezident, nebo když máme dokonce dva?
Ta nejistota bude trvat po dobu, kdy já povedu správní řízení, to by bylo stejně i po rozhodnutí soudu. Ale ještě bychom čekali na rozhodnutí správního soudu, o kterém myslím není žádných pochyb.
Ještě jednou si zopakujme: já jsem dnes rozhodl o tom, že člověk, který byl nařčen z trestného činu a soud ho pravomocně očistil, tak tento člověk se vrací do služebního poměru. To jsem dnes učinil.