Soud zastavil stíhání notorického zlodějíčka. Vězení na recidivistu nemá výchovný účinek

Pražský městský soud se rozhodl zastavit trestní stíhání sedmkrát odsouzeného notorického zloděje Josefa O. Vězení na něj údajně nemá žádný výchovný účinek. Obviněného muže přistihli poté, co v obchodě ukradl sadu spodního prádla. Brněnský Nejvyšší soud rozhodnutí městského soudu zabránil, podle něj vězení zabraňuje muži pokračovat v další trestné činnosti a slouží jako varování pro ostatní občany.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Vězeňská služba ČR

„Městský soud paradoxně a očividně proti smyslu trestního řádu odůvodnil zastavení trestního stíhání recidivou,“ píše se v rozhodnutí Nejvyššího soudu, který má Právo k dispozici.

Nejvyšší soud ale uznal, že dřívější odsouzení Josefa O. neměla potřebný výchovný účinek a nevedla k jeho nápravě. 

V Česku letos přibylo vražd, naopak méně bylo krádeží nebo znásilnění

Číst článek

„Pokud se ale v tomto směru nedá do budoucna reálně očekávat nějaká změna, vystupuje do prostředí význam represivní složky řízení,“ argumentoval podle deníku Nejvyšší soud.

Upevňování zákonnosti

Josef O. byl od roku 2012 sedmkrát odsouzen za drobné krádeže. Nejvyšší soud chce uložením dalšího nepodmíněného trestu zamezit trestné činnosti obviněného alespoň po dobu jeho pobytu ve vězení. Ve verdiktu Nejvyššího soudu stojí, že další trest pro zloděje působí také na upevňování zákonnosti a na výchovu ostatních občanů v duchu důsledného zachování zákonů.

Bizarní krádež na pařížském letišti: bezdomovec si náhodou odnesl 300 000 eur, stačilo se opřít o dveře

Číst článek

Nejvyšší soud také označil rozhodnutí městského soudu za zcela mimo hlediska, kdy je podle trestního řádu možné podmíněně zastavit trestní stíhání.

„Navozuje nemístnou představu, že vykonaný trest může pokrýt budoucí trestnou činnost. Tato forma recidivy je však ve skutečnosti okolností, která zpravidla obecně zvyšuje stupeň závažnosti nově spáchaného trestného činu,“ vyjádřil se Nejvyšší soud.

gol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme