Armáda chce koupit od Švédska 210 pásových bojových vozidel CV90, má zaplatit 51,6 miliard
Česko podepsalo se Švédskem a firmou BAE Systems nezávazné memorandum o dodávce pásových bojových vozidel CV90. Oznámila to ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na slavnostním převzetí tanku Leopard darovaného Německem v přáslavických kasárnách. Česko by za 210 bojových vozidel CV90 mělo podle Černochové zaplatit do 51,684 miliardy korun včetně daně.
Dokument podepsal v úterý náměstek ministryně obrany pro akvizice Lubor Koudelka. „Memorandum potvrzuje shodu všech tří stran na základních parametrech ohledně pořízení bojových vozidel pěchoty CV90,“ uvedla Černochová. O samotné smlouvě se bude jednat v první polovině příštího roku.
Česko by za 210 bojových vozidel CV90 mělo zaplatit do 51,684 miliardy korun včetně daně, uvedla následně ministryně Černochová. Cenová nabídka zbrojovky BAE Systems je podle ní platná do června. Český průmysl by se na zakázce měl podílet 40 procenty.
Černochová odvolala už tři šéfy vojenských podniků. Poslanci požadovali vysvětlení personálních změn
Číst článek
Podle navrhované dohody obdrží česká armáda nejnovější verzi CV90, označovanou jako CV90MkIV. Ta je vybavená nejnovějšími pokročilými schopnostmi a digitálními technologiemi, uvedla ve středu zbrojovka BAE Systems v tiskové zprávě.
O zahájení jednání o pořízení švédských vozidel CV90 od BAE Systems cestou mezivládní dohody rozhodla vláda v polovině července.
„Těšíme se na uzavření smluvních jednání v příštím roce se závazkem podporovat Armády ČR při posilování jejích obraných a bojových schopností,“ doplnil prezident společnosti BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask. Česko bude devátou zemí vyzbrojenou vozidly CV90.
Česko začalo se švédskou stranou jednat na začátku září, a to s představiteli švédské vládní vyzbrojovací agentury FMV a společností BAE Systems. Memorandum uvádí, že jednání se zbrojovkou budou zahrnovat jak samotný nákup 210 bojových vozidel pěchoty, tak dlouhodobou domácí podporu těchto vozidel a závazek rozsáhlého zapojení českých průmyslových podniků.
Pokračující spolupráce
Na základě podepsaného memoranda o porozumění budou vlády Švédska a České republiky spolupracovat ve vojenských záležitostech. Ty zahrnují mimo jiné výcvik, podpor a průběžné vzdělávání vojáků a obsluhy techniky i spolupráce při pořízení a podpoře bojových vozidel CV90.
Vyjádření Černochové, že jí není líto smrti Duginovy dcery, nebylo trestné. Státní zástupce případ odložil
Číst článek
Dohoda také poskytuje možnost budoucí spolupráce na modernizaci, vývoji nových technologií a průběžné podpoře CV90.
Podvozky pásových bojových vozidel pěchoty pořizovaných ze Švédska by měl vyrábět státní podnik VOP CZ, informovala koncem října ministryně Černochová vládu.
Do plánovaného tendru za desítky miliard korun by se podle tehdejšího vyjádření mluvčího resortu obrany Jiřího Táborského mělo zapojit přes 30 českých podniků.