Medializaci výslechů policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce
Zveřejnění zpráv o výslechu policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. To, že lidé z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci požádali vedení policie o vysvětlení kvůli chystané reorganizaci sboru, není podle Zemana nic neobvyklého, za nestandardní však považuje medializaci výslechů ještě před jejich provedením.
Pavel Zeman bude věc prověřovat ve dvou rovinách. Bude ho zajímat, co konkrétně mají žalobci v ruce, když se rozhodli prověřit policejní reformu a také, jak je možné, že se dopředu vědělo, že budou vyslýchat policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho.
„Dopředu v podstatě byly oznámeny úkony trestního řízení, které teprve mají proběhnout,“ řekl Zeman.
Olomoucký žalobce Petr Šereda Českému rozhlasu řekl, že materiály, ze kterých pracovníci olomouckého zastupitelství vycházeli, chtěli sami na Nejvyšší státní zastupitelství předložit.
„Co se týče samotné podstaty těch výslechů, ten dohled považuji za zcela standardní, zvlášť v takovéto, bych řekl, citlivé věci,“ poznamenal Šereda.
Šlachta: Za 14 dnů skončím, za Babiše ani ANO kandidovat nebudu
Číst článek
Olomoučtí státní zástupci vyslechli v pondělí na policejním prezidiu dva lidi. Jejich jména nezveřejnili, ještě předtím však uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube.
Po výslechu řekli, že oba muži spolupracovali a že získané informace bude státní zastupitelství analyzovat.
Státní zástupci zřejmě prověřují podezření, že za plánovanou reorganizací policie může být tři roky starý plán na odstranění ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty.
Tyto informace zjistili, když vyšetřovali kauzu kolem bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové. Další informace – náznaky o tom, že se někdo chce zbavit Šlachty – zřejmě měli i z kauzy Vidkun, při které zatkli několik olomouckých detektivů.
Jak konkrétně to však souvisí s aktuálním plánem policie, není dosud jasné.
Reorganizaci oznámil policejní prezident Tomáš Tuhý minulý týden. Plány následně vedly k roztržce k vládní koalici. Výhrady k ní dává najevo zejména hnutí ANO. A mezi kritiky reorganizace patřil i nejvyšší státní zástupce.
Kvůli změnám také avizoval odchod od policie Robert Šlachta – ten dnes potvrdil, že svůj názor nezměnil – a spolu s ním zřejmě i několik dalších lidí.
K odchodu se podle svých slov rozhodl i mluvčí útvaru Pavel Hanták a zmiňována jsou i jména Šlachtova náměstka Stanislava Růžičky či Jaroslava Pelce. Celkem by mělo jít o zhruba 15 lidí, ale nic oficiálního zatím policie nezveřejnila.
Avizované změny by se měly týkat také protikorupční policie, tam odtud však zatím zřejmě neodchází nikdo.
„V souvislosti s touto organizační změnou nepodal žádný policista našeho útvaru žádost o propuštění ze služebního poměru,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.