Albrightová byla přesvědčena, že zlu je nutné aktivně odporovat, vzpomíná bývalý velvyslanec Žantovský
Ve středu zemřela bývalá americká politička Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let. Její otec Josef Korbel byl československý diplomat. Ona sama se následně stala jednou z nejvlivnějších političek v amerických dějinách. Jak ji v její kariéře ovlivnil český původ a jak proměnila americkou zahraniční politiku? Hostem Radiožurnálu byl Michael Žantovský, bývalý český velvyslanec v USA.
Jaká je vaše nejsilnější vzpomínka na Madeleine Albrightovou?
Mám na ni spoustu vzpomínek, všechny krásné, ale asi ta nejsilnější bude z prvních týdnů po revoluci, když nám pomáhala zvykat si na prostředí prezidentské kanceláře, a když nám naopak potom ve Washingtonu při první cestě Václava Havla pomáhala zvykat si na prostředí Bílého domu.
Zemřela bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Političce s českými kořeny bylo 84 let
Číst článek
Vy jste ji samozřejmě potkal mnohokrát, navíc jste překládal její vzpomínky Peklo a jiné destinace. Co byl podle vás její největší politický úspěch? Jak ovlivnila americkou zahraniční politiku?
Byla jednou, myslím, z posledních představitelek internacionalistické zahraniční politiky Spojených států. Doby, ve které se Spojené státy aktivně zasazovaly – o pro nás úspěšný – konec studené války a o přijetí nově svobodných zemí, nových demokracií do mezinárodního společenství.
Jako řada lidí své generace a vzhledem k jejímu rodinnému pozadí byla ještě více zasažena válečnou a předválečnou historií Československa, zejména mnichovským syndromem, kdy byla československá svoboda obětována údajně ve jménu míru, ale pak následovala strašlivá válka. Tak jako Václav Havel byla přesvědčená o tom, že zlu je nutné odporovat, a to aktivně. Také o to se zasazovala v konfliktech v bývalé Jugoslávii, v Kosovu atd.
Jaká byla v soukromí? Už jsem mluvila o tom, že jste překládal její paměti Peklo a jiné destinace, tak jste s ní jako překladatel vlastně strávil kus jejího života. Jaká Madeleine Albrightová byla?
Nejen že jsem ji po této stránce poznal jako překladatel, ale v době, kdy jsem vlastně strávil skoro pět let ve Washingtonu jako velvyslanec, jsme spolu trávili hodně času i s rodinami.
Jezdili jsme k ní na její farmu ve Virginii, kterou měla hrozně ráda. Tam byla úplně uvolněná, osvobozena od omezení veřejného činitele atd. Byla to hrozně radostná, hrozně veselá, hrozně poutavá společnice. A skvělá kamarádka.