Zeman poletí do Číny, schválila vláda. Někteří lidovci hlasovali proti jeho pracovní cestě
Vláda ve středu odpoledne schválila pracovní cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. Lidovečtí ministři kultury Daniel Herman a zemědělství Marian Jurečka ale tuto návštěvu nepodpořili. Prezident by měl podle nich zůstat kvůli současné vládní krizi v Česku. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se pak chtěl hlasování zdržet.
„Vláda schválila návrh na uskutečnění pracovní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Čínské lidové republice ve dnech 11. až 18. května," informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.
Ministři zemědělství Marian Jurečka a kultury Daniel Herman ale hlasivali proti této cestě. „Plnit ústavní povinnosti má mít pro prezidenta ČR prioritu před návštěvou Číny, proto jsem dnes hlasoval proti schválení jeho cesty. Bohužel jsme proti byli jen já a kolega Herman, ostatní se zdrželi, nebo byli pro, cesta byla schválena," napsal Jurečka na Facebooku.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek už dopoledne předeslal, že se hlasování zdrží, protože kvůli obchodům nechtěl, aby byla úplně zrušena. „České republice by prospělo, kdyby tu Zeman zůstal," uvedl Bělobrádek.
Zástupci hnutí ANO ve vládě Zemanovu cestu do Číny podpořili. „Vzhledem k programu prezidenta a poměrně rozsáhlé podnikatelské mise, při vší úctě to nelze nahradit nikým jiným, byť by to byl člen vlády," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO.
Prezident už dopředu během návštěvy Libereckého kraje vzkázal, že na cestu pojede bez ohledu na to, jak ministři rozhodnou.
Bělobrádek: ANO vyzvalo sociální demokraty, ať vypoví koaliční smlouvu
Číst článek
„Pan ministr Herman, známý milovník dalajlámy, dospěl k názoru, že by bylo třeba, aby se do Číny neletělo. Přitom tam jsou rozjednány rozsáhlé obchody, letí se mnou dvě letadla plná podnikatelů a kvůli panu ministrovi bychom měli tuto návštěvu zrušit. Nevím, jestli je to závist nebo nedostatek ekonomické inteligence," zkritizoval prezident postoj lidoveckých ministrů, že by měl kvůli vládní krizi zůstat v Česku.
Prezident je nyní v Libereckém kraji, do Číny na sedmidenní pracovní návštěvu letí ve čtvrtek. Náklady jsou předběžně vyčísleny na 5,6 milionu korun.
Návrh premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky na odvolání ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše chce prezident řešit až po návratu. Zeman navíc trvá na tom, že před odvoláním je nutné vypovědět koaliční smlouvu.
Část ministrů do Číny neletí
Původně měli prezidenta na cestě do Číny doprovázet také ministři zahraničí Lubomír Zaorálek, vnitra Milan Chovanec, zdravotnictví Miloslav Ludvík, průmyslu Jiří Havlíček (všichni ČSSD) a ministr dopravy Dan Ťok spolu s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovoou (oba ANO).
Se Zemanem do Číny kvůli vnitropolitické situaci nepoletí Zaorálek, Chovanec ani Ludvík
Číst článek
Zatímco ministři za ANO s návštěvou Číny počítají, část těch sociálnědemokratických už v úterý svoji účast odřekla. S prezidentem tak do Číny nepoletí Zaorálek, Chovanec ani Ludvík. Nahradí je jejich náměstci.
Do Číny naopak odcestuje po dohodě s premiérem ministr průmyslu Havlíček. „Čekají mne v Číně předem plánované důležité schůzky s čínskými partnery a podnikateli, které chceme uskutečnit, protože jde o jednání ve prospěch českého průmyslu," informoval server iROZHLAS.cz.
Během návštěvy Číny se prezident Miloš Zeman setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, miliardářem Čang Ťin-tungem nebo s primátorem Šanghaje. Domluvená je i schůzka s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který bude v té době v Číně na státní návštěvě.