Zeman se kryje slovy dvou ústavních právníků. 'Nevíme, kde to vzal, platilo to za federace,' reagují

Podle Miloše Zemana se demise premiéra nerovná demisi vlády. Prezident to prohlásil při návštěvě Libereckého kraje. Odvolával se přitom na názor ústavních právníků Václava Pavlíčka a Jiřího Hřebejka. Oba ale toto tvrzení vyvrátili.

Liberec/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Každý si myslí, že když podá demisi premiér, padá celá vláda. Platí však něco jiného. A ústavní právníci Václav Pavlíček a Jiří Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze demise premiéra," řekl prezident Miloš Zeman v Liberci.

Zeman totiž tvrdí, že demisi vlády lze "číst" i jako demisi samotného premiéra. Vláda tak podle něj padá pouze v případě, když si to po demisi premiéra sama odhlasuje. Argumentoval přitom texty ústavních právníků.

Vládní krize online: Lidovci vyzývají Zemana ke zrušení cesty do Číny, Babiš odmítá své pochybení

Číst článek

„Je potřeba vědět, že vláda Bohuslava Sobotky o své demisi nehlasovala, proto nemůže platit," trvá prezident na své verzi.

Server iROZHLAS.cz oslovil jednoho ze jmenovaných právníků. „Nikdy jsme nic takového neříkali. Ani já, ani pan profesor Pavlíček, který tuto zprávu také dementoval," odpověděl na dotaz Jiří Hřebejk

„Nevím, z čeho to pan prezident vzal, nikdy jsme nic takového neřekli. Platilo to v době československé federace, ale rozhodně ne podle Ústavy České republiky," dodal právník.

Podobně odpovídal i Václav Pavlíček na dotaz Akuálně.cz. I on odmítl, že by někdy takto vykládal ústavu. „Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," vyvrátil Pavlíček.

Server upozorňuje na výklad, na který Zeman patrně odkazuje. I ten hovoří zcela jasně. „Demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády, neboť členství ve vládě je závislé na tom, zda členové vlády požívají důvěru předsedy vlády," píší Pavlíček s Hřebejkem v práci Ústava a ústavní řád České republiky z roku 1998.

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme