Čtyři dny jsme čekali, co premiér chce. Řešení od prezidenta pět dní počká, říká kancléř Mynář
KDU-ČSL vyzvalo prezidenta, aby odložil svou cestu do Číny. Podle lidovců by měl zůstat v České republice a řešit vládní krizi. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář se ale domnívá, že řešení pana prezidenta pět dní počká. „Pan prezident to avizoval dopředu,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
V čem je návštěva Libereckého kraje důležitější než řešení vládní krize?
Já bych si nedovolil dávat to na misku vah, jestli je to důležitější nebo ne. Pan prezident je na návštěvě v kraji, na dlouhodobě plánované návštěvě.
Myslím, že prokázal ve svém relativně volném čase, tedy ve státní svátek, si najít chvilku na řešení toho, co vy nazýváte vládní krizí. A to tím, že se sešel s panem Babišem. Takže bych neřekl, že opomíjí tu první záležitost.
Vládní krize online: Lidovci vyzývají Zemana ke zrušení cesty do Číny, Babiš odmítá své pochybení
Číst článek
Jak byste tu situaci nazval vy?
Já bych nazval tu situaci, ve které se teď nacházíme, jako – nevím jestli již konečné – nedorozumění toho, co pan premiér během těch minulých čtyřech pracovních dní v minulém týdnu předvedl. Těch pět veletočů. Dochází tady podle mě trošičku k nezvěrohodnění toho, co pan prezident dělá, protože podle mého názoru už od úterka, kdy pan premiér přišel se „slibuju, co jsem slíbil, odvolávám, co jsem odvolal," a poté co v pátek v odpoledních hodinách doručil popáté nějaké rozhodnutí písemnou formou, tak jakoby tlačí na pana prezidenta včetně nějakého datumu, že musí rozhodnout, aby odvolal pana Babiše.
Není toto úloha pana prezidenta, aby moderoval takovou situaci, nebo možná nedorozumění na politické scéně, jak jste to nazval?
Ale já myslím, že pan prezident nedělá nic jiného. Vždyť si jen vzpomeňte: od úterka, kdy pan premiér udělal s velkou pompou tiskovou konferenci, tak pan prezident mluvil s panem ministrem Chovancem, s panem ministrem Zaorálkem, s panem Babišem a s panem Bělobrádkem. To znamená, že nedělal celou dobu v minulém týdnu nic jiného, než řešil něco, co se den ode dne z úst pana premiéra měnilo.
Poslechněte si rozhovor s kancléřem Vratislavem Mynářem o současné politické situaci.
Že by prezident zahraniční cestu do Číny zrušil, jak ho vyzývá KDU-ČSL, a věnoval se řešení vládní krize, jak ji nazývá KDU-ČSL – to v úvahu nepřipadá?
Myslím, že taková záležitost jako návštěva, kde je pozváno třicet hlav států, která přesahuje hranice několika zemí a několika kontinentů, tak si myslím, že odklad – když čtyři dny pořádně nevíme, co pan premiér chtěl – tak odsunout řešení pana prezidenta, které deklaroval už v minulém týdnu, že udělá po Číně, si myslím, že pět dní vydrží.
Myslím, že v tuto chvíli už jednoznačně víte, co pan premiér chtěl, protože žádá odvolání ministra Babiše. Vy jste stále přesvědčen o tom, že se prezident pohybuje v rámci ústavy, když odmítá vyhovět a klade si nějaké podmínky, ačkoliv většina ústavních právníků se kloní k názoru, že by měl zkrátka ministra financí Andreje Babiše odvolat v řádu dnů?
Já už jsem na to odpověděl. Samozřejmě, že pan prezident koná stejně jako jeho předchůdci, to znamená jako pan prezident Havel, pan prezident Klaus. Už tím, že si pozval všechny aktéry, o kterých jsem mluvil, už tím, že včera znovu na novou žádost pana premiéra při odvolání pana Babiše mluvil včera ve večerních hodinách s panem Babišem. To je důkazem, že samozřejmě pracuje v souladu s ústavou. Pan prezident nikdy neřekl, že ústavu nebude ctít.
Senátoři budou řešit prezidenta. Předpokládám, že další projeví iniciativu, řekl předseda Štěch
Číst článek
Situaci vyhrotilo přijetí pana premiéra panem prezidentem, které většina politické scény hodnotí jako snahu ponížit premiéra Sobotku. Bylo to nutné, když už jste od rána věděli, že premiér demisi vlády nepřinese? Nehodnotíte to zpětně jako chybu?
Nejsem tady od toho, abych hodnotil, jestli je to chyba, nebo to není chyba. Vrátil bych se k tomu, že jsme vycházeli vstříc každý den všem návrhům a požadavkům pana premiéra, včetně toho termínu, včetně toho, co má být obsahem jednání, včetně toho, co má být způsobeno přinesením demise, které pan premiér říkal. Že se to na poslední chvíli odvolalo a nicméně trval, a já jsem to několikrát ověřoval, na tom termínu. Nebylo vůbec stanoveno, jaká mají být pravidla, nebylo vůbec stanoveno, jestli se jedná o soukromou schůzku.
To, jak má probíhat standardní ceremoniál, řekněme podání demise nebo přinesení toho aktu podání demise, panem premiérem bylo domluveno. Takhle to bylo konzultováno samozřejmě s úřadem vlády a mně nepřijde nic zvláštního, že pan prezident odložil – zkrátil jednání s belgickým premiérem, změnil svůj program jenom ve prospěch toho, co pan premiér chtěl. A dopadlo to, jak to dopadlo.
To vám nevadí, že se ta událost dostala do zahraničních médií a že tam byla hodnocena spíš posměšně?
Samozřejmě mrzí mě každá záležitost, která by mohla působit vůči České republice posměšně. Ale já jsem dalek toho hodnotit, jestli je to otázka na mě jako na kancléře, nebo respektive jestli tím, že se to událo u nás na Pražském hradě,... Já znovu říkám: my jsme postupovali standardně podle toho, co bylo dohodnuto s Úřadem vlády. Způsob jednání, co mělo být přineseno na Pražský hrad a bylo to několikrát diskutováno.
Rozhovor vznikl pro Český rozhlas Radiožurnál.