Lékárnice, která podle obžaloby prodávala léky na výrobu drog, zůstane bez trestu

Lékárnice, která si v Kladně nosila domů lék Kodein bez předpisů, odešla dnes od Krajského soudu bez trestu. Je to stejná žena, kterou krajský soud před časem zprostil obžaloby z napomáhání výroby drog. Podle policistů prodávala ve velkém Modafen a jiné léky, které se dají zneužít při výrobě pervitinu. Mezitím žena dál pracuje v lékárně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna Kladno - tady lékárnice pracovala a stále pracuje

Lékárna Kladno - tady lékárnice pracovala a stále pracuje | Foto: Pavel Pavlas

V případě prodeje velkého množství léku Modafen se podle soudu neprokázalo, že žena věděla o tom, že lék prodává výrobcům pervitinu. Co krajský soud vedlo ke zrušení v případu Kodein – léku proti kašli a nachlazení, který může být silně návykový, vysvětluje asistent soudce Jiří Važik:

„Ve druhém případě, kde šlo o léky, které jsou na předpis, tak nebylo prokázáno, že by je obžalovaná opatřovala pro někoho jiného. A v tom případě to není trestním činem, takové jednání není trestné. Obžalovaná se hájila tím, že je měla pro svoji vlastní potřebu a nakonec ve skutku zůstalo asi devět krabiček, za období téměř jednoho roku, takže to je množství, které se nedá považovat za množství, které by zakládalo skutkovou podstatu trestného činu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž 16_43 případ kladenské lékárnice.mp3

Lékárnice Anna Palásková rozhodnutí krajského soudu vítá: „Já jsem neměla čas, abychom neměli zavřeno, jít k doktorům. Já to považuji jako chřipku, kašel. Já jsem poprvé byla až na ARO. Jinak k doktorům zatím nechodím.“

Předchozí případ prodeje stovek balení Modafenu a dalších léků výrobců drog, komentovat odmítla. Její obhájce Ivan Hejduk jen dodal, že by žena mohla trest dostat, jen kdyby policisté nalezli samotné výrobce drog.

„Kde není zjištěn hlavní pachatel, nemůže být pomocník. Paní magistra byla stíhaná pro pomoc a nebyl ztotožněn hlavní pachatel, čili nemůže být odsouzena pro pomoc.“

To ale odmítá kladenská státní zástupkyně Nina Brozová, která se případem zabývala:

„Pachatelé, kteří z toho drogy vařili, chyceni byli a byli také všichni odsouzeni. Já podotýkám, že jsem do obžaloby napsala jenom ty skutky právě, kde bylo prokázáno, že ty osoby z těch léků, které u ní nakupovali, vyráběli pervitin.“

Lékárna Kladno | Foto: Pavel Pavlas

Podle státní zástupkyně žena věděla, komu léky prodává:

„Prováděla markování do pokladny postupně, aby nebylo vidět, že toho prodala tolik najednou, že chtěla za krabičku minimálně o 10 až 15 korun víc. Z toho je patrné, že ona věděla, že to bude využíváno k výrobě drog a také tak léky byly využívány.“

Proč krajský soud rozhodl ve prospěch obžalované, státní zástupkyně komentovat nechtěla. Zakazuje jí to zákon. Jen těžko ale zakrývala rozhořčení. Sama ví o několika případech, kdy jiné soudy v podobných kauzách lékárníky poslaly do vězení. Jestli kladenská lékárnice nakonec nějaký trest dostane, bude jasné, až jak se k oběma případům postaví Česká lékárnická komora, které krajský soud předal případ k dořešení.

Ženě sice teď nehrozí vězení, ale je možné, že ji lékárníci vyloučí ze svých řad.

Pavel Pavlas, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme