‚Kroupy jako padesátikoruna, možná víc.‘ Kvůli bouřkám je stále bez elektřiny 4 000 domácností

V bouřkách, které přes Česko postupovaly v pátek navečer a v noci na sobotu, se vyskytovaly kroupy velké až osm centimetrů, výrazné nárazy větru a také intenzivní srážky. Vůbec nejsilnější bouřky byly v pátek v jižních a středních Čechách, hlavně na Olomoucku a Brněnsku.

Aktualizováno Praha/Brno/Hradec Králové (Aktualizováno: 19:26 22. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kroupy, které padaly v Albrechticích u Drahonic na jihu Čech

Nejsilnější bouřky v pátek zasáhly Olomoucko a Brněnsko (ilustrační foto) | Foto: Kristýna Barchini | Zdroj: Český rozhlas

„Kroupy se vyskytovaly většinou kolem tří centimetrů, ale nebyly vzácné ani kroupy, které měřily víc než pět centimetrů. Kolegové to ještě budou postupně analyzovat,“ říká pro Radiožurnál meteorolog Štefan Hančák.

Bouřky si vyžádaly stovky hasičských výjezdů. Pády stromů přerušily desítky vlakových spojení

Číst článek

Bez elektřiny zůstává po večerních a nočních bouřkách v sobotu v 18.00 ještě zhruba 4 000 domácností, vyplývá z vyjádření mluvčích společností ČEZ a E.ON. Výpadek proudu trvá hlavně v Libereckém kraji, na Moravě a ve Slezsku. Nejhorší situace byla podle energetiků v noci a většinu poruch se už podařilo vyřešit.

„Souviselo to s tím, jak fronta postupovala. Přes noc se už situace uklidnila. Příčinami poruch byly hlavně pády stromů nebo větví, které nevydržely nápor větru, do elektrického vedení,“ popisuje mluvčí společnosti E.ON, Lubomír Budný. E.ON i ČEZ dál pracují na obnově dodávek. Vše by mělo fungovat během soboty.

Oblačno až zataženo

Nejsilnější bouře se v pátek vyskytovaly na Brněnsku a Olomoucku. Hydrometeorologové na sociální síti X uvádějí, že půlnoční sondáž z Prostějova ukazuje mimořádně velké množství energie dostupné pro bouřky.

„I v tuto dobu se na Vysočině a v Pardubickém kraji tvoří supercelární bouře s možností výskytu velkých krup kolem tří centimetrů, a na bouřce, která zasáhne části obcí Šumperk a Jeseník jsou možné i o velikosti kolem pěti centimetrů. Dále jsou v nich pravděpodobné intenzivní srážky a nárazy větru i k 90 kilometrů za hodinu,“ píše ČHMÚ.

V sobotu bude na obloze ještě oblačno až zataženo, místy i deštivo. Postupně se ale bude vyjasňovat. Oproti pátku se ochladí, ale nijak dramaticky. Teploty budou od 21 do 25 stupňů, na jihovýchodě až 27 stupňů a na horách nejčastěji kolem šestnácti stupňů Celsia.

Jižní Morava

Přes 210 výjezdů měli večer jihomoravští hasiči kvůli bouřkám. Nejčastěji zasahovali v Brně a okolí, a to kvůli popadaným stromům a zatopeným sklepům.

Zaplavené silnice a podjezdy způsobily problémy také v dopravě. V několika obcích na Znojemsku padaly i kroupy o velikosti golfových míčků.

Nebylo jich hodně, ale byly velké. Asi jako padesátikoruna, možná víc. O škodách zatím nevíme. Určitě budou pobitá rajčata, papriky, ale na nemovitostech zatím nemáme hlášeny (škody),“ potvrdil starosta Mikulovic Karel Kříž (STAN).

Turisté se kvůli bouřím v sobotu a zřejmě i několik dalších dnů nepodívají do punkevních jeskyní v Moravském krasu. Silný déšť zvedl hladinu řeky Punkvy. Část prohlídkové trasy přitom návštěvníci absolvují na loďkách, plavba v tuto chvíli není možná

„V Punkevních jeskyních dneska (v sobotu) prudce stoupla hladina kvůli bouřkám, takže jsou zavřeny. Kdy se zase znovu otevřou, to je těžko odhadovat, protože takto vysoká voda už hodně dlouho nebyla,“ vysvětlil pro Radiožurnál mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

„Kolegové z informačního centra teď obvolávají všechny zájezdy, protože jich objednaných bylo poměrně hodně. Musí je rušit a vymýšlet náhradní termíny, případně vrácení vstupného,“ dodává.

Zkrácená je kvůli zvýšené hladině vody tak i prohlídková trasa v Sloupsko-šošůvských jeskyní. Návštěvníci si můžou projít takzvaný zimní okruh. V ostatních jeskyních Moravského krasu provoz omezený není.

Královéhradecký kraj

Hasiči v Královéhradeckém kraji vyjížděli večer v souvislosti s bouřkami a silným deštěm k necelé dvacítce událostí. Většinou odstraňovali stromy popadané na silnice anebo takové, u kterých pád hrozil.

„Zásahy jsou zhruba půl na půl rozdělené mezi okresy Jičín a Trutnov, a to přesně tak, jak postupovaly také bouřky. Naštěstí nenapáchaly žádné velké škody,“ říká mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Kromě odklízení polámaných stromů z komunikací jsme také na několika místech zajišťovali úklid vozovky nebo odstranění stromů z drátů elektrického vedení,“ doplňuje.

Jana Petrová, Vlasta Gajdošíková, Václav Plecháček, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme