Třetí dávku dostanou lidé starší 18 let dříve. Vláda chce dvakrát týdně testování ve firmách

Od 4. ledna se budou moci po pěti měsících od druhé dávky očkování proti covidu-19 nechat přeočkovat všichni starší 18 let. Dosud to byli jen lidé nad 30 let. Informoval o tom po středečním jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Vláda také podle něj chce, aby zaměstnavatelé od 17. ledna testovali všechny své pracovníky dvakrát týdně. Ideální má být varianta testování vždy po třech dnech.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 18:27 29. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v nemocnici Bulovka

Lidé starší 18 let si budou moct přijít pro třetí dávku dříve (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na lidi ve věku 18 až 35 let by se podle harmonogramu nastaveného bývalou vládou dostalo až 19. ledna. Nová vláda urychlila už očkování lidí ve věku 30 až 45 let, kteří si pro posilující očkování mohli přijít o měsíc dříve od pondělí 27. prosince. Dosud to udělalo téměř 23 tisíc z nich, dalších více než 100 tisíc lidí v tomto věku se k posilující dávce v pondělí a úterý registrovalo.

„Třetí dávka chrání dostatečně všechny proti závažnému průběhu onemocnění, je to silný nástroj i v případě varianty omikron,“ prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Opatření před Silvestrem. V restauracích smí sedět u jednoho stolu jen čtyři lidé, na party jich může být 50

Číst článek

Návrh ohledně testování ve firmách má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka ještě projednat tripartita, teprve poté by ho schválili ministři.

„Jsme přesvědčeni o tom, že musíme reagovat na variantu omikron, a jsme přesvědčeni, že ta správná reakce je testování," dodal premiér Petr Fiala (ODS).

Testování prostřednictvím samotestů by se v novém režimu podle návrhu ministerstva zdravotnictví, který má agentura ČTK k dispozici, nevztahovalo na zaměstnance, kteří se na pracovišti nestýkají se třetími osobami.

Testovat by se nadále nemuseli ani lidé, kteří pracují z domu. Povinnost by se netýkala těch, kteří v posledních 72 hodinách měli negativní PCR test, nebo se prokážou negativním antigenním testem provedeným zdravotníkem z posledních 24 hodin.

Firmy by měly mít možnost z fondu prevence zdravotních pojišťoven čerpat příspěvek 60 korun na test. Žádosti budou moci začít podávat 1. ledna, a to i za listopad, a poté vždy zpětně za předchozí měsíc. Proplácení musí podle Válka schválit správní rada pojišťoven. Ředitelé pojišťoven ovšem podle Válka s návrhem souhlasili.

V současné době se musejí testovat jen zaměstnanci, kteří nemají dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19. Testování je povinné jednou za týden.

Povinnost pro zaměstnavatele

Testování je pro některé firmy už nyní podle Hospodářské komory logisticky náročné. Zvládnout vyšší frekvenci a zahrnout všechny zaměstnance může být například v podnicích s tisíci pracovníků nemožné, uvedl mluvčí komory Miroslav Diro. „Má-li se preventivně testovat přítomnost viru v těle, pak tato povinnost má být ukládána zaměstnanci, nikoliv zaměstnavateli,“ zdůraznil.

Naopak podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy některé firmy plánují zavést podobný systém, který navrhuje vláda, už od 3. ledna. Vhodný by podle něj byl příspěvek i na tyto testy.

Testování všech zaměstnanců podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků vyřeší složité a legislativně neukotvené dotazování na stav očkování pracovníků, uvedla generální ředitelka asociace Eva Svobodová.

Omikron na přelomu ledna a února

Válek předpokládá, že vlna způsobená variantou koronaviru omikron bude vrcholit poslední týden v lednu a první týden v únoru.

3:33

Vakcína od Novavaxu funguje jako ‚staré známé‘ látky, mohla by přesvědčit neočkované

Číst článek

Příští týden by vláda měla podle Válka také prodiskutovat zkrácení karantény a izolace nakažených. Upřesní se zároveň lhůta pro očkování po prodělání nemoci.

„Víme ze současných dat, že omikron má kratší dobu do projevení příznaků, a tak by se dala doba karantény a izolace zkrátit," řekl Válek s tím, že na tom pracuje skupina Romana Chlíbka, předsedy České vakcinologické společnosti. „Domnívám se, že data jsou dostatečně silná na to, abychom zkrátili karanténu a dobu izolace, ale je potřeba se domluvit na tom, aby to bylo bezpečné pro občany České republiky,“ dodal.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme