Mrzí mě, že lidé jezdí na ‚služební cesty‘ do Špindlu, řekl Babiš. Poslanci jednají o nouzovém stavu

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek na žádost vlády jedná o dalším prodloužení nouzového stavu, tentokrát o 30 dní. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že hlavním cílem je zvrat situace kolem epidemie koronaviru. Plošná opatření považuje i nadále za nutná, a to i pro zajištění očkování pro rizikové skupiny, zdravotníky i širokou veřejnost.

Praha (Aktualizováno: 9:57 21. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci během jednání o důvěře vládě Andreje Babiše

Nynější žádost vlády o prodloužení nouzového stavu je pátá v řadě (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Hlavním problémem očkování je, že nemáme dostatek vakcíny a dodávky váznou. Je to velký problém a aktivně to řešíme. Jsem v pravidelném kontaktu s německou kancléřkou Merkelovou a rakouským premiérem Kurzem,“ řekl Babiš poslancům.

MAPA: Kam proudí vakcíny proti koronaviru? Vede Praha s Brnem, nejmíň dostává Pardubicko

Číst článek

Stav dodávek vakcín by se podle Babiše mohl zlepšit v únoru. Premiér uvedl, že o schválení svých vakcín by mohly Evropskou lékovou agenturu požádat také Rusko a Čína. „Pokud ty vakcíny budou v pořádku, tak samozřejmě evropská agentura s tím nemá problém,“ řekl předseda vlády.

Se sousedními zeměmi Babiš komunikuje i kvůli výskytu britské mutace koronaviru. „Vir není nebezpečnější, ale šíří se rychleji a je to problém. Naši sousedi reagují – Bavorsko zavedlo povinnost nosit respirátory v obchodech, Paříž zavedla zákaz vycházení od 18.00, což by u nás asi nešlo. Mrzí mě, když vidím, jak všichni jezdí na ‚služební cesty‘ do Špindlu a v hotelech jsou otevřené restaurace. Někteří majitelé restaurací stále nechápou, jak je vir nebezpečný,“ doplnil předseda vlády.

„V Česku probíhá stále velmi silné šíření koronaviru, stav epidemie je stále rizikový. Registrujeme velkou virovou nálož v populaci a významný zásah do zranitelných skupin, a to i díky Vánocům a novoročnímu období,“ uvedl před poslanci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Bez nouzového stavu podle něj nebude možné nasazovat vojáky v nemocnicích či zajistit ventilátory ze státních rezerv. Pro uvolnění opatření pak nutné snížit počet hospitalizovaných k hranici 3000, zdůraznil Blatný.

Prodloužení nouzového stavu ještě před jednáním sněmovny podpořila KSČM. Jak uvedl zástupce strany v Ústředním krizovém štábu Zdeněk Ondráček, podpora je podmíněna návratem žáků prvního stupně, maturantů a posledních ročníků do škol.

Nouzový stav platí při nynější vlně epidemie od 5. října. Nynější žádost vlády je pátá v řadě.

Epidemická situace

Index PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Proti středě se o setinu zvýšilo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,83. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Vedle toho se index počítá také podle průměru nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny, čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory a podílu hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Všechny tyto tři ukazatele nejpozději od víkendu každý den klesají.

Za středu v Česku přibylo 8162 nakažených, podíl pozitivních testů oproti úterý klesl na téměř 30 procent. Laboratoře v zemi ve středu provedly zhruba 27 500 PCR testů na nový typ koronaviru. Antigenních testů bylo 16 500. V obou případech je to nejméně tento týden. Sedmidenní průměr podílu pozitivních vzorků je 28,5 procenta, středeční výsledek byl tedy mírně nadprůměrný.

Do statistik ministerstva zdravotnictví přibylo za středu 153 úmrtí, s nemocí covid-19 tak v Česku zemřelo celkem 14 973 lidí. Od pondělí do středy zemřelo v Česku s covidem 345 lidí, na středu zatím připadá 65 úmrtí. Tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou.

Nákazou nejvíce zasaženým regionem je nyní Trutnovsko, kde za uplynulých sedm dní zaznamenali 1094 nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Chebsko s 854 případy na 100 000 obyvatel. Naopak v řadě regionů se tento údaj dostal pod 300. Relativně nejlépe na tom je Strakonicko s 226 nakaženými na 100 000 obyvatel, následují Teplicko a Chomutovsko.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme