‚Roušku nabízeli za 32 korun, my ale kupujeme kus za 15.‘ Proč stát zabavil ochranné pomůcky v Lovosicích?

Firma CBA trade, která měla v Lovosicích uskladněny statisíce ochranných pomůcek, nabídla ministerstvu zdravotnictví jednu roušku za 32 korun. Právě přemrštěná cena byla podle mluvčí Gabriely Štěpanyové důvod, proč resort zakročil. Zásilku – původem z Hongkongu – tak v úterý zabavil stát. Hrozil také její vývoz za hranice. Pokud se to potvrdí, dodavatel by mohl dostat až 8 let vězení. Případ řeší ústecká policie.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Ústeckého kraje Luboš Trojna (vlevo) a hejtman Oldřich Bubeníček koordinují postup při zásahu ve skladu v Lovosicích

Kancléř Ústeckého kraje Luboš Trojna (vlevo) a hejtman Oldřich Bubeníček koordinují postup při zásahu ve skladu v Lovosicích | Foto: Hájek Vojtěch | Zdroj: ČTK

„Roušky a respirátory sháníme každý den a hledáme tak všechny možnosti. Našli jsme tedy tuto firmu a oslovili jsme ji,“ popsala pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Dodavatel resortu podle ní nejdříve tvrdil, že zajistí šest milionů roušek, posléze množství snížil na 600 tisíc kusů.

Ústecký kraj zabavil v Lovosicích 680 tisíc roušek. Podle Hamáčka hrozil jejich vývoz do zahraničí

Číst článek

Nakonec se ukázalo, že ve skladu měla firma CBA trade 680 tisíc roušek a 28 tisíc respirátorů. „Takže to složení bylo jiné, než zprvu uváděla,” pokračovala. Dodavatel zásilku zdravotnického materiálu nicméně nabízel podle Štěpanyové za přemrštěnou cenu.

„To bylo pro nás zásadní. Jednu roušku nakupujeme za 15 korun, firma nám ale nabízela kus za 32 korun,” uvedla dále. Dříve byla přitom rouška na jedno použití běžně k dostání za 50 haléřů, firma by tedy na obchodu s ministerstvem i tak vydělala.

Resort se tak v úterý rozhodl požádat o součinnost ministerstvo vnitra, které ve spolupráci s Ústeckým krajem ochranné pomůcky uskladněné v průmyslové zóně v Lovosicích zabavilo.

„Nepřipadá v úvahu, aby se kdokoliv takto nemorálně obohacoval na situaci, kdy jsou zdravotníci i běžní občané v ohrožení života. Proto jsem požádal hejtmana Bubeníčka, aby v souladu se zákonem konal a roušky zajistil,“ komentoval to v úterý šéf vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zásilka z Hongkongu

Zabavená zásilka roušek do Česka přišla z Hongkongu od společnosti CTE International, jak se píše na faktuře, kterou má iROZHLAS.cz k dispozici. Z dokumentu vyplývá, že tuzemská firma za dodávku 121 krabic s ochrannými pomůckami zaplatila (bez daně a dopravy) 7285 euro, to je v přepočtu 189 tisíc korun. Jedna rouška ji tak vyšla na 30 haléřů.

Redakce se v úterý snažila oslovit jednatelku firmy se žádostí o komentář, společnost se sídlem v rodinném domě v obci Jirny však nemá webovou stránku a nelze dohledat ani žádný aktuální kontakt.

V průmyslové oblasti v Lovosicích působí také holding Agrofert. Řešila se tak možnost, zda se ho policejní akce také netýká, napsaly Seznam Zprávy. Mluvčí skupiny Karel Hanzelka to ale odmítl: „V Lovosicích se povídá, že tyto ochranné prostředky údajně byly nalezeny u místních vietnamských obchodníků,“ prohlásil. Později svá slova korigoval: Nepotvrdilo se, omlouvám se za to.“

Případem se nyní také zabývá ústecká policie, která během úterý poskytovala vnitru podobně jako celníci asistenci. „Je to velmi čerstvé. Zatím šetříme a zjišťujeme všechny okolnosti, protože k tomu zatím nemáme dostatek informací,“ řekla pro iROZHLAS.cz krajská mluvčí Jana Slámová.

Oběh zboží

Pokud by se potvrdilo tvrzení českých úřadů, že firma měla v plánu roušky a respirátory vyvézt do zahraničí, hrozil by jí podle policejní mluvčí Slámové postih za porušení paragrafu 261 trestního zákoníku, teda za porušení předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou. V něm se píše, že ten, kdo „podstatně ohrozí obecný zájem tím, že poruší zákaz, omezení nebo jinou důležitou povinnost stanovenou pro dovoz, vývoz nebo průvoz zboží, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let, způsobí-li nebo zvýší takovým činem nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé lidské nemoci.“

„Začínáme zjišťovat, zda ty ochranné prostředky, které byly zajištěny, nebyly připraveny k vývozu mimo Českou republiku v době vyhlášeného nouzového stavu,“ pokračovala. Pokud by se to podle Slámové potvrdilo, firmě bude hrozit trest za porušení vládního zákazu vyvážet ochranné pomůcky za hranice.

Za rozšíření nakažlivé nemoci by mohl dodavatel podle trestního zákoníku dostat až osm let za mřížemi. „Znovu ale říkám: jsme na začátku a nelze předbíhat,“ doplnila policejní mluvčí.

Rozdělení roušek

Část zabavených roušek a respirátorů se nyní převeze do Prahy, část zůstane k rozdělení v Ústeckém kraji. Firma, u níž se ochranné pomůcky objevily, za ně dostane náhradu v cenách obvyklých.

„Za účasti majitelů se to přepočítalo, udělal se zápis a dostali potvrzení, kolik se jim toho zabavilo,“ řekl redakci hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM), který byl přímo u zásahu policie a celníků. Případu se tak vyjadřoval už v úterý večer.

V České republice platí nouzový stav. Vláda nenařídila celoplošnou povinnost poskytnout věcné prostředky v podobě zdravotnického materiálu. Proto bylo nutné, aby podle krizového zákona nařídil opatření hejtman. O vydání nařízení požádal hejtmana ministr vnitra Hamáček.

Česká republika trpí nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. Vládu za to kritizuje opozice. Látkové roušky si lidé šijí sami. Ministerstvo vnitra od soboty za dodávky, které mají teprve přijít, vydalo 1,065 miliardy korun.

Kristýna Guryčová, Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme