Kleslová brala od ČEZu statisícové částky poslední rok, zjistila dozorčí rada
Dozorčí rada ČEZu ve čtvrtek celý den prověřovala, jestli bylo správné političce z hnutí ANO Radmile Kleslové platit vysoké částky za právní poradenství. Právě kvůli statisícovým odměnám Kleslová v úterý rezignovala z čela hnutí ANO. Dozorčí rada sice zjistila, že z některých schůzek s Kleslovou neexistují zápisy, závažné pochybení ale nenašla.
Členové dozorčí rady ČEZu, kde je mimo jiné bývalý náměstek Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht, přišli kvůli smlouvám Kleslové ráno. A proti původnímu plánu trvalo jednání celý den.
„Roky, možná 10 let, to bylo 40 tisíc – to si dobře vzpomínám. Pak to bylo 70 tisíc. Teď to bylo, možná rok, možná rok a půl, těch 100 tisíc,“ prozradil Radiožurnálu předseda dozorčí rady Václav Pačes, jaké peníze ČEZ Kleslové proplácel.
Proti původnímu plánu trvalo jednání dozorčí rady o odměnách pro Kleslovou celý den, informuje redaktor Jaroslav Gavenda.
Kleslová podle dozorčí rady poskytovala ČEZu hlavně právní služby. Jestli politička dostávala vždy odpovídající peníze za svoji práci, rada řešila.
„Jakási námitka byla v tom, že nebylo přesně definováno, co, jak konkrétně přispěla a jestli její služby byly skutečně honorovány adekvátně,“ přiblížil Pačes.
Důvodem těchto obav byly například ústní porady mezi zástupci ČEZu a Radmilou Kleslovou, o kterých nejsou podle Pačese žádné podrobné zápisy.
Dozorčí rada ale po více než osmihodinovém jednání konstatovala, že Kleslová dostávala za svoji práci zaplaceno správně a že je pro ně celá kauza uzavřená.
Sama šéfka pražské organizace ANO Kleslová Radiožurnálu závěry rady nechtěla komentovat. „Nevím, co se děje na dozorčí radě ČEZu, nechci to komentovat. Nebudu se k tomu vyjadřovat.“
Kleslová oznámila svou rezignaci na post místopředsedkyně v úterý těsně před jednáním předsednictva hnutí, které řešilo její údajný nátlak na dozorčí radu ČEZ a působení v orgánech pražských firem.
Svůj krok zdůvodnila štvavou mediální kampaní proti ní. Spolupráce s ČEZem Kleslové končí příští týden ve středu.
Absence průhledných pravidel
„Myslím, že případ Kleslová poměrně jasně ukázal, že tato vláda a vládní koalice rezignovaly na prosazení nových opatření, které by takovýmto kauzám zabránily,“ řekl V Ranním interview Radiožurnálu právník z nevládní iniciativy Rekonstrukce státu Martin Fadrný.
„Podle našeho názoru jsou to jednak opatření týkající se průhledných nominací do dozorčích rad, ale jsou to i další dva zákony tzv. Rekonstrukce státu, ke kterým se vláda zavázala na začátku vládního období.“
Na potřebu průhledných pravidel pro nominování do dozorčích rad upozornil v Ranním interview Radiožurnálu právník z nevládní iniciativy Rekonstrukce státu Martin Fadrný
„Jednak je to zákon o registru smluv. V případě, že by platil, tak by smlouvu paní Kleslové neměla jen dozorčí rada ČEZu, ale byla by prostě veřejná. A dalším zákonem, který se kauzy týká, je rozšíření působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu,“ poznamenal Fadrný.
Jak připomněl, v zahraničí existuje jasně stanovená praxe. „Důležité je, aby nominace prováděl nebo kontroloval nezávislý nominační výbor složený z lidí z byznysu, nikoli politiky.“
Podle Fadrného by měl mít nominační výbor jasnou pravomoc vůči ministrovi, který navrhuje daného kandidáta.
„Myslíme, si, že by proces měl být průhledný a otevřený. To znamená, měla by tam být jasná výzva k obsazení konkrétní pozice, měl by tam být zveřejněný její profil a výbor by měl skutečně sledovat a zjišťovat si integritu a expertnost hledaných lidí.“
Kvůli kauze Kleslová se vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO nechal slyšet, že v příštích dnech předloží zákon, podle kterého nebudou moci do dozorčích rad státních firem bývalí zákonodárci, a to minimálně čtyři roky po skončení mandátu.
„Myslíme si, že nastavit pravidla hry je řešení a je to potřeba,“ zdůraznil Martin Fadrný. „Doufám, že se ministerstvu financí povede návrh obhájit před vládou a expertní radou vlády,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu právník z nevládní iniciativy Rekonstrukce státu Martin Fadrný.
Radmila Kleslová odstoupila z funkce místopředsedkyně hnutí ANO
Číst článek