Kauzy 2020 se značkou iROZHLAS: (ne)obmyšlený Babiš, předražené roušky i stopování predátorů
Nabízíme výběr letošních kauz s visačkou Made in iROZHLAS.cz. Ač jsme většinu času a sil věnovali reportování o událostech spjatých s covidem-19, snažili jsme se i letos pátrat za kulisami a odkrývat zapovězené.
1. Odtajnili jsme dosud nepublikované detaily z auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Popsali jsme mimo jiné nejnovější závěry Evropské komise, informovali o definitivní červené pro dotaci na toastový chléb Penam.
Po necelém roce dorazil do Česka další klíčový rozbor Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Server iROZHLAS.cz má dokument exkluzivně k dispozici.
2. Získali jsme a veřejnosti přiblížili statuty svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Jako klíčové dokumenty je zkoumala Evropská komise, černošický úřad i šéfžalobce Pavel Zeman. Popisují totiž podmínky, za kterých se Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů zřekl holdingu Agrofert.
Server iROZHLAS.cz získal statuty svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), do kterých v roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil holding Agrofert. Až dosud byly dokumenty pod zámkem.
3. Během jarní vlny koronaviru jsme se zaměřili na státní nákupy roušek a respirátorů. V sérii textů jsme popsali pochybnosti, které se vyrojily kolem jednotlivých dodavatelů i přemrštěných cen.
Z pohledu státní kasy jsou rozdíly v nákupech mezi dvěma ministerstvy znatelné. Ministerstvo vnitra nakupovalo ochranné pomůcky ve stejném období i šestkrát levněji než resort zdravotnictví.
4. Od úplného začátku jsme sledovali kauzu obviněného soudce Zdeňka Sováka a postupně zmapovali skutky, při nichž byl podle policie účasten korupci.
Vazebně stíhaný soudce Zdeněk Sovák a jeho známý měli podle policejního obvinění nabízet stavební firmě Metrostav, že za 50 milionů ovlivní odvolací rozsudek v jejich prospěch.
5. Prostudovali jsme policejní materiály a zrekonstruovali jsme jeden z nejbrutálnějších činů české historie, který se odehrál loni v ostravské nemocnici. Ctirad V. tehdy během čtyř minut zabil sedm lidí.
Co vedlo Ctirada V. k jednomu z nejbrutálnějších činů české historie? Dalo se vražednému běsnění v ostravské nemocnici zabránit? Upozornění: rekonstrukce obsahuje popis drastických událostí.
6. Na konkrétních záznamech jsme doložili, že soudce Alexandr Sotolář manipuloval se svědectvími v kauze opencard. Někdy nepřesně zachytil odpovědi aktérů, jindy při protokolaci vypustil celé věty či si je přímo vymyslel. A neudělal to jen v případu pražské karty.
Server iROZHLAS.cz získal zvukové a textové dokumenty, na základě kterých Nadační fond proti korupci podal na soudce Alexandra Sotoláře trestní oznámení.
7. I osm let po zatčení exhejtmana Davida Ratha není kauza u konce. Jak jsme zjistili, ústřední trojice korupční aféry, které hrozí propadnutí veškerého majetku, se zbavuje svých nemovitostí. Manželům Kottovým tak už nepatří například ani dům v Rudné, kde se trojice setkávala.
Státní zástupce Jiří Pražák navrhuje v takzvané druhé větvi korupční kauzy exhejtmana Davida Ratha Kottovým propadnutí veškerého majetku. Novým majitelem domu v Rudné je otec Kateřiny Kottové.
8. Shromáždili jsme svědectví, důkazy i expertizy k vyšetřování pochybností kolem reklamních peněz, které do Čapího hnízda pumpovaly podniky Agrofertu. Během vyšetřování daňové větve kauzy Čapí hnízdo kriminalisté například zjistili, že na znalce tlačili úředníci a že podniky se řídily interním ceníkem.
Během vyšetřování hlavní linie kauzy Čapí hnízdo policisté třeba zjistili, že na znalce tlačili úředníci, podniky se řídily interním ceníkem. Šéfžalobce Pavel Zeman navíc upozornil na shodné cifry.
9. Kontinuální kauzou letošního roku se stalo přetahování o data ukazující pandemii v realistickém pohledu. Naši datoví novináři upozornili třeba na nesrovnalosti v údajích, které prezentovaly úřady.
Starostové dvou stovek obcí s rozšířenou působností již dva týdny dostávají souhrnná čísla o počtech nakažených. Veřejnost se k takovým informacím podle ministerstva zdravotnictví dostat nesmí.
10. Krok za krokem jsme sledovali případy sexuálních predátorů, které nasvítil dokument V síti.
Kriminalisté je stíhali zejména za navazování nedovoleného kontaktu s dítětem, některé ale podezřívají i z činů, za které mohou dostat až 12 let vězení. Co se redakci za čtyři měsíce podařilo zjistit?