Žalobce v kauze Vidkun žádá přísnější kvalifikaci i tresty. Kadlecovi hrozí pět let za přijetí úplatku
Žalobce v olomoucké kauze Vidkun navrhl v úterý u olomouckého krajského soudu obžalovaným přísnější právní kvalifikaci. Podle něj šlo v případu o masivní únik informací z trestních řízení. U bývalého krajského policejního náměstka Karla Kadlece žádá, aby ho soud potrestal i za přijetí úplatku. Nesouhlasí ani se zproštěním u pěti z devíti trestních kauz, o němž rozhodl krajský soud v prvním rozsudku.
Obhájci vinu svých klientů znovu popřeli a soud žádají o zproštění. Kadlece, vlivného podnikatele Ivana Kyselého i bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD).
Trojici krajský soud původně potrestal podmíněnými a peněžitými tresty, kauzu mu však vrátil olomoucký vrchní soud s tím, že rozhodnutí bylo předčasné. „Nejvýznamnější zpřísnění návrhu trestu přichází v úvahu u obžalovaného Kadlece. Pokud soud vyhodnotí situaci a obžalovaného uzná vinným i z přijetí úplatku, nezbývá než jej odsoudit k nepodmíněnému trestu na samé spodní hranici ve výši pěti let do věznice s ostrahou,“ uvedl žalobce Miroslav Stoklásek. Horní hranice přijetí úplatku je až 12 let vězení.
Začalo hlavní líčení kauzy Vidkun. Všichni obvinění vinu popírají, žalobce chce vyslechnout 28 svědků
Číst článek
Kadlec byl původně odsouzen za zneužití pravomocí. Podnikatele Kyselého, kterému podle obžaloby informace ze spisů z devíti trestních kauz Kadlec pravidelně vynášel, soud původně potrestal za účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Podle žalobce podnikatel policistu instruoval, jak má v kauzách postupovat, namístě je proto podle něj právní kvalifikace v podobě organizátorství nebo návod k trestnému činu zneužití pravomoci veřejné osoby.
Obhajoba naopak žádala zproštění obžaloby. Obhájce Kyselého uvedl, že přísnější kvalifikace nemá oporu v důkazech, stejně tak ani to, že by jeho klient někoho instruoval a vyžadoval informace z kauz v trestním řízení. Kadlec v úterý u krajského soudu znovu zopakoval, že nešlo o vynášení informací z trestních spisů, ale o jeho operativní činnost.
Odposlechy vytržené z kontextu
„Byly to informace, které nemohly zhatit trestní řízení nebo byly mediálně známé či dostupné,“ uvedl Kadlec. Soudu předložil i posudek z oblasti fonetiky, který má dosvědčit, že informace z odposlechů jsou vytržené z kontextu.
Rozsudek v kauze Vidkun neplatí. Olomoucký vrchní soud ho zrušil a případ vrátil k novému projednání
Číst článek
U soudu se v úterý Kadlece zastal v roli svědka i bývalý šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj, který byl již pravomocně zproštěn obžaloby. Kadlece podle něj nadřízení dlouhodobě služebně výborně hodnotili a s tehdejším policejním ředitelem Liborem Krejčiříkem měl až nadstandardní vztahy.
Krejčiřík krajskou policii vedl v letech 2014 a 2015, po začátku kauzy Vidkun nabídl funkci a odešel na post náměstka. „Nesetkal jsem se s tím, že by informace od pana Kadlece ovlivňovaly trestní řízení,“ uvedl Petrůj.
Úplatek za informace
Zproštění žádá i obhájce bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který podle obžaloby nabídl Kadlecovi úplatek za informace v případu stavby jezdeckého areálu v Lazcích, která byla prověřována kvůli možnému dotačnímu podvodu. „Celá otázka posouzení viny mého klienta spočívá v posouzení jednoho rozhovoru v hospodě. Tomuto rozhovoru nic závadného nepředcházelo ani na něj nic nenavazovalo,“ uvedl obhájce Petr Konečný.
Rozhodnutí bylo předčasné, odůvodnil Vrchní soud v Olomouci zrušení verdiktu v kauze Vidkun
Číst článek
Podle žalobce naopak Kadlec dlouhodobě, pravidelně sděloval informace z trestních řízení, a to zejména podnikateli Kyselému, ale i tehdejšímu hejtmanovi Rozbořilovi. „Motivem pana Kadlece bylo udržet se ve své funkci, posílit své postavení. Kadlec neměl žádnou kontrolu nad tím, jak bude s jeho informacemi dál nakládáno,“ dodal žalobce.
Kauza začala 13. října 2015, kdy tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval v Praze a Olomouckém kraji. Soudy se případem zabývají od roku 2020. Jeden z hlavních aktérů, podnikatel Kyselý se jednání nikdy nezúčastnil, omlouval se vždy ze zdravotních důvodů. Nepřišel ani v úterý.