Opozice požaduje rezignaci Rakušana. ‚Pětikoalice porodila korupci, konspiraci a kokain,‘ řekl Babiš

Poslanci řeší kauzu bývalého pražského radního hnutí STAN Petra Hlubučka. Opozice žádá demisi ministra vnitra a předsedy hnutí STAN Víta Rakušana. Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš označil STAN za stranu organizovaného zločinu. Předseda SPD Tomio Okamura následně poznamenal, že vládní strany kryjí korupci ve svém jádru. Rakušan v reakci připomněl Babišovo stíhání z dotačního podvodu a za problémy ve straně se omluvil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan (STAN) a Andrej Babiš (ANO) během jednání před hlasováním o programu mimořádné schůze vyvolané opozicí ohledně kauzy Dozimetr.

Vít Rakušan (STAN) a Andrej Babiš (ANO) během jednání před hlasováním o programu mimořádné schůze vyvolané opozicí ohledně kauzy Dozimetr. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„STAN je projekt pana Redla, představuje organizovaný zločin ve vládě. Lidé vám to spočítají,“ řekl Andrej Babiš, který svým vystoupením schůzi zahájil. Poslanci ANO svými podpisy svolali mimořádné jednání kvůli návrhu usnesení požadující Rakušanova odvolání. Během něj Babiš vyjmenoval výčet kauz, které se ve spojení s hnutím STAN objevily v posledních letech. „Pětikoalice porodila 3K: korupci, konspiraci a kokain,“ prohlásil.

Hnutí STAN se rozpadlo vedení. Kdo opustil předsednictvo třetí nejmocnější strany sněmovny?

Číst článek

V Rakušanově případě naznačil údajně pochybné financování rozpočtu Kolína za dob, kdy byl Rakušan starostou města. Zároveň ho obvinil z politických tlaků na kauzu pražského dopravního podniku.

V závěru svou kritiku adresoval i České televizi a její údajné cenzuře opozičních stran. „Česká televize už nepřenáší, co se děje v poslanecké sněmovně, nechce, aby to lidé slyšeli,“ prohlásil. Jednání sněmovny však bylo tou dobou živě vysíláno na ČT24.

Rakušan: ‚Měli byste začít u sebe‘

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan v reakci na to připomněl Babišovo stíhání z dotačního podvodu. „Měli byste začít u sebe,“ oslovil poslance ANO. Zároveň podotkl, že koaliční většina pravděpodobně program sněmovní schůze neschválí. Vyšetřování kauzy hnutí chce přenechat policii, která pracuje spolehlivě a bez politického tlaku. 

„Uděláme vše pro to, aby se problémy STAN neopakovaly. Omlouváme se všem těm, kterých se naše současné problémy dotkly,“ prohlásil Rakušan s tím, že si uvědomuje zklamání důvěry veřejnosti. Kritiku opozičních stran ale označil za demagogii a propagandu. Z událostí chce strana vyvodit odpovědnost, k čemuž má vést i svolaný mimořádný sněm hnutí plánovaný na 23. července.  

Okamura: ‚Vláda je ostuda Česka‘

Tomio Okamura (SPD) podobně jako Babiš vyčetl medializované kauzy spojené s hnutím STAN, například nejasné financování ve volebním období, stipendium bývalého poslance Farského v USA i aktuální korupci v pražském dopravním podniku.  „Předseda strany, jejíž členové si foukají drogy do konečníků, nemůže být ministrem vnitra,“ řekl.

Zároveň označil náhradu za odvolaného exministra školství Petra Gazdíka (STAN) Vladimíra Baláše za nekompetentního. Ve svém vystoupení zmínil i celou vládu, kterou označil za ostudu České republiky, ze které udělala zkorumpovanou zemi. Premiéru Fialovi opakovaně vyčetl objetí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové při přivítání k převzetí předsednictví Evropské unie.

Možnost odmítnutí pro zneužití práva. Jaké další změny obsahuje vládní novela informačního zákona?

Číst článek

Dvě mimořádné schůze

Opozice mimořádnou schůzi svolala kvůli požadované rezignaci Víta Rakušana. SPD chce navíc demisi celé vlády. Koaliční vládní většina však konání schůze, na které by se hlasovalo o vydání poslaneckého usnesení vyzývajícího Rakušana k rezignaci, pravděpodobně neumožní. Opozice usilovala projednávání aktuální kauzy označované jako Dozimetr zařadit na program řádných schůzí od samotného začátku, v tom však neuspěla.

Sněmovnu ve čtvrtek čeká ještě druhá, odpolední mimořádná schůze. Na té se podle programu má řešit například novela zákona o svobodném přístupu k informacím. Debata by se měla vést o tom, jakých firem se bude nově týkat informační povinnost. Nově by totiž měly poskytovat informace všechny firmy, ve kterých má stát rozhodující postavení, tedy nejenom stoprocentní účast.

Miroslav Harant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme