Katolíci si dnes připomínají největší mariánský svátek
Největší mariánský svátek, Nanebevzetí Panny Marie, si dnes připomenou katoličtí věřící. Slavnost představovala jeden z hlavních a současně nejstarších svátků mariánského kultu. První zmínky o něm jsou už ze 4. století. Mezi nejznámější české kostely zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie patří Svatá Hora u Příbrami.
Slavnost tradičně doprovázejí mše, na mnoha místech se dnes konají i poutě, koncerty a jarmarky. Lidé si ale dříve s tímto svátkem spojovali i celou řadu pranostik.
Pranostiky k 15. srpnu připouštějí dvě varianty počasí - suchou i mokrou. Ta suchá říká, že pokud na Marii slunce svítí, lze hojnosti vína se nadíti. Což už teď vinaři považují za hotovou věc a spolu s předky si mohou recitovat: Pěkná Panna Maria v hrozny vína nalila.
Pranostiky však pamatují i na opačnou eventualitu. Pokud na Marii prší, pak 50 dní mokrých k očekávání máme. Ani tato téměř medardovská nabídka by většině národa letos patrně náladu nepokazila. Co však s datem 15. srpna musíme vzít každopádně na vědomí, je blížící se podzim. Na Marie Nanebevstoupení - první vlaštovek loučení.
V polském městě Czestochowa se dnes před klášterem na Jasné hoře očekává přes 100 tisíc věřících. Ve svátek Nanebevzetí Panny Marie se v tomto nejposvátnějším polském městě tradičně scházejí poutníci ze všech koutů země. Putovali ke zdejšímu obrazu Matky Boží, která je patronkou Polska.
Ke společné mši pod širým nebem se v Czestochové každoročně scházejí stovky tisíc poutníků. Většina jich sem dorazila pěšky. Nejdelší trasy prošli ti, kteří vyrazili z pobřeží Baltu. Z poloostrova Hel putovalo procesí celkem 19 dnů a poutníci ušli 638 km. V procesích jde hodně mladých lidí, pro které je pouť zpestřením prázdnin, ale často i potvrzením jejich víry.
Jednou z nejstarších účastnic pouti je paní Bronislawa Sztrajtová z Kalisze: "Pro mne pouť znamená všechno. Modlím se za celou naši farnost. Pouť je z jedné strany pěkný zážitek, a je to dobré i pro duši," řekla Českému rozhlasu.