Kasárny v Terezíně a Josefově má vyřešit vládní komise. Náklady oprav dosáhnou pěti miliard
Vláda ve čtvrtek schválila materiál ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na záchranu a revitalizaci objektů v pevnostních městech v Terezíně a Josefově. Má být vytvořena speciální vládní komise za účasti ministrů pro místní rozvoj, financí a kultury, obou měst a příslušných krajů, která bude řešit především investice. MMR je odhaduje minimálně na 4,7 miliardy korun a mají pocházet z různých zdrojů včetně evropských fondů.
„Vláda se k dlouholetému problému postavila čelem a jasně řekla, že jí budoucnost těchto dvou unikátních měst není lhostejná. I vzhledem k tomu, že jsou prostory budov v Terezíně spjaty s nejpohnutější historií českého národa během druhé světové války, kdy byl Terezín přeměněn na židovské ghetto,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
MMR uvedlo, že problém chátrajících objektů v pevnostních městech nelze vyřešit na úrovni měst, protože vzhledem k jejich velikosti a rozsáhlosti majetku nemají potřebné zdroje, a zatím se peníze nepovedlo najít ani na úrovni krajů.
„Hlavní příčinou dlouhodobě neuspokojivého stavu objektů je do dnešní doby chybějící ucelený a udržitelný koncept revitalizace obou pevnostních měst. Proto bylo nutné, aby vláda zaujala strategický postoj,“ uvádí MMR.
V materiálu MMR stojí, že celkové náklady revitalizace brownfieldů v Terezíně na Litoměřicku se odhadují na částku okolo 3,5 miliardy korun. Nutnou podporu potřebují nejvíce známé Žižkovy kasárny, ale také další objekty, jako Proviantní sklad, Vojenská nemocnice, Zbrojnice a Kavalír IV.
Nutné bude dořešit i protipovodňové zábrany. Na opravu pozdně barokní budovy Čtvercové kasárny v Josefově na Náchodsku byly náklady vyčísleny na 1,2 miliardy korun.
Do regenerace by měl být podle MMR zapojen veřejný i soukromý sektor a obnova bude vyžadovat také zapojení různých partnerů, od místních lidí až po fundované experty z tuzemska i ze zahraničí.
Vládní komise se má zabývat rychlou sanací nejvíce postižených objektů i přípravou udržitelného konceptu majetkoprávního uspořádání a provozu objektů v pevnostních městech. Například v Josefově na Náchodsku se mluví o vybudování depozitární prostory pro pět kulturních institucí Královéhradeckého kraje a kulturní a společenské aktivity pro veřejnost.
Pro obnovu objektů v pevnostních městech se v minulosti uvažovalo s využitím peněz z Národního plánu obnovy (zhruba 600 milionů korun na opravu kasáren v Josefově a 700 milionů korun v Terezíně), ale z tohoto plánu sešlo, protože podle Bartoše nešlo naplnit kritéria potřebná k čerpání financí.